Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) to wskaźnik, który bada nastroje gospodarcze przedsiębiorstw. Jego autorem jest Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). W jego odczycie bierze się pod uwagę siedem parametrów: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne i sytuację finansową. Wskaźnik MIK przyjmuje wartość od 0 do 200. Wartość 100 jest poziomem neutralnym, a wartości niższe wskazują na niepewność przedsiębiorców.
Niestety, jak podaje PIE, wartość listopadowego odczytu wskaźnika to 97,7 pkt. Oznacza to przewagę negatywnych nastrojów nad pozytywnymi u przedsiębiorców. To jednocześnie o 6,4 pkt niższa wartość niż przed rokiem. Już od czerwca 2024 roku wartości wskaźnika znajdują się poniżej poziomu neutralnego.
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny
Niepewność przedsiębiorców — źródła
Niepokój zwiększa fakt, że aż w pięciu z siedmiu parametrów tworzących wskaźnik MIK odnotowano w listopadzie odczyt poniżej poziomu neutralnego. Najniższa wartość cechowała inwestycje w dobra niematerialne i materialne (70,9 pkt). Poniżej neutralnego poziomu znalazły się również: wskaźnik mocy produkcyjnych (95,5 pkt), wartości sprzedaży (94,7 pkt) i nowych zamówień (93,2 pkt). Wyższą wartość utrzymały z kolei wskaźnik wynagrodzeń (115,4 pkt) oraz płynności finansowej (112,5 pkt).
„W ostatnim kwartale br. widzimy duże zróżnicowanie nastrojów w polskich firmach. Z jednej strony, trendy wskazują na stopniową poprawę strony przychodowej i popytowej, z drugiej zaś wyniki inwestycyjne i słabnąca systematycznie płynność finansowa mogą budzić zaniepokojenie. Jak zwykle w tym okresie pojawiają się plany podwyżek wynagrodzeń, jednak dla 70 proc. firm wysokie koszty pracy stanowią kluczową barierę w prowadzeniu działalności” – mówi Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora PIE.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)