Obawy przedsiębiorców. To przez to najczęściej muszą zamykać działalność

Informacje o autorze

17 lutego 2025
Udostępnij:

Mikrofirmy i małe przedsiębiorstwa najczęściej boją się rosnących kosztów prowadzenia biznesu. Obawy przedsiębiorców pokrywają się z powodami zamykania przez nich działalności gospodarczych.

Obawy przedsiębiorców

Najnowsze badanie zrealizowane przez UCE RESEARCH postawiło sobie za cel określenie, czego najczęściej boją się przedstawiciele mikrofirm i małych przedsiębiorstw. Raport pt. „Bieżące obawy i lęki mikrofirm oraz małych przedsiębiorstw w Polsce. I kwartał 2025 roku” stawiał przed ankietowanymi zadanie wskazania pięciu czynników, których najbardziej obawiają się w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Niepokój przedsiębiorców w dużej mierze pokrywa się z przyczynami zawieszeń i zamknięć działalności gospodarczej.

Obawy przedsiębiorców — wyniki badania

Dla wybranej do badania grupy przedsiębiorców zdecydowanie największą obawą są ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Ten czynnik wskazało aż 37,9% z nich (wzrost o 1,2% od ostatniego badania). Na drugim miejscu znajduje się już konkretnie wskazany koszt, którym są składki ZUS. Ich podnoszenia obawia się 30,1%. Tu również odnotowano wzrost od ostatniej edycji badania. Jego wartość to 0,6%.

„Wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału może wskazywać na pogorszenie się warunków gospodarczych. Jest to o tyle niebezpieczne, że w dłuższej perspektywie wielu przedsiębiorców może zastanawiać się nad dalszym sensem prowadzenia działalności, nie tolerując długiego okresu braku rentowności. Jest to bardzo wyraźnym sygnałem alarmowym. Jeśli zostanie on zlekceważony, stanie się przyczyną zwiększonej ilości upadłości i będzie miał pośredni wpływ na spadek PKB całego kraju” – mówi Grzegorz Kostrzewa, współautor raportu z kancelarii ProPrawni.

Trzecie miejsce zajęła obawa o nierzetelnych kontrahentów, którą wskazało 28,3% respondentów. Kolejną jest utrata przez firmę płynności finansowej (21,2%).  Zestawienie najczęściej wymienianych obaw zamyka podnoszenie podatków i nakładanie dodatkowych danin (17,9%).

Raport pt. „Bieżące obawy i lęki mikrofirm oraz małych przedsiębiorstw w Polsce. I kwartał 2025 roku” powstał na kanwie specjalnego badania. Wykonała je platforma analityczno-badawczą UCE RESEARCH przy udziale merytorycznym kancelarii restrukturyzacyjnej ProPrawni. W ankiecie wzięło udział 677 podmiotów. Były to wyłącznie mikrofirmy oraz małe przedsiębiorstwa, które w dniu badania nie zatrudniały więcej niż 50 osób. Dodatkowo ich zeszłoroczny obrót lub całkowity bilans roczny nie mógł przekraczać 10 mln euro.

Polecamy

Więcej w tym dziale: