Sytuację wśród właścicieli mikro i małych firm zbadano w raporcie „Bieżące obawy i lęki mikrofirm oraz małych przedsiębiorstw w Polsce”, opracowanego przez platformę UCE RESEARCH i kancelarię ProPrawni. Ankietowani wskazali po pięć czynników, których najbardziej obawiają się w kontekście prowadzonej działalności gospodarczej. Obawy przedsiębiorców najczęściej związane są z poziomem kosztów, jakie muszą ponosić.
Najpowszechniejsze obawy przedsiębiorców
Najwięcej, bo aż 36,7% badanych wskazuje, że obawia się ogólnie rosnących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Druga z obaw również związana jest z tym zagadnieniem. Jest nią rosnący poziom składek na ZUS. Taką obawę jako poważny problem określiło 29,5% badanych. Z uwagi na fakt, że tego rodzaju obciążenia nie można zmniejszyć, ani uniknąć jego płacenia, jest to jedna z najpowszechniejszych obaw.
„Zwiększenie kosztów prowadzenia działalności budzi najczęstsze obawy. Bezpośrednio wpływa na rentowność i stabilność finansową firm, zwłaszcza tych najmniejszych, które dysponują ograniczonymi zasobami. Każdy, kto prowadzi biznes, zdaje sobie sprawę z tego, że koszty energii, surowców i wynagrodzeń mogą gwałtownie wzrosnąć. Są trudne do przewidzenia i kontrolowania, zwłaszcza w czasach inflacji i zmian gospodarczych oraz preferencji pracowniczych. Dlatego też ww. obawa jeszcze długo będzie najczęściej występować wśród tego typu przedsiębiorców” – mówi Grzegorz Kostrzewa, prezes zarządu kancelarii restrukturyzacyjnej ProPrawni i jeden ze współautorów raportu.
Na płynność przedsiębiorstw negatywny wpływ mogą mieć również nierzetelni kontrahenci. Obawia się ich 27,2% mikro i małych przedsiębiorców. Bezpośredniej utraty płynności finansowej boi się 20,5% badanych. TOP 5 obaw przedsiębiorców w badaniu zamyka lęk przed podnoszeniem podatków i nakładaniem dodatkowych danin (18,1%).
Co ciekawe, mikro i mali przedsiębiorcy w mniejszym stopniu obawiają się zdarzeń, które nie dotyczą ich bezpośrednio. Jednym z jego przykładów jest niestabilność polityczna. Jako obawę dla swojej działalności gospodarczej wskazało ją zaledwie 1,2% badanych. Jak widać, wśród lęków przedsiębiorców dominują te związane z ich codziennym funkcjonowaniem.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)