Optymizm przedsiębiorców jednak się budzi? Styczniowy odczyt wskaźnika MIK

Informacje o autorze

17 stycznia 2025
Udostępnij:

W styczniu 2025 roku wskaźnik MIK Polskiego Instytutu Ekonomicznego osiągnął poziom 101,9 pkt. Jego porównanie z poprzednimi wartościami może wskazywać na rosnący optymizm wśród przedsiębiorców.

Optymizm przedsiębiorców jednak się budzi?

Gdy wyniki jednego z badań zdają się wskazywać na rosnące napięcie i wzrost trudności w prowadzeniu biznesu w Polsce, inne mogą wskazywać na zupełnie odwrotną tendencję. Na optymizm przedsiębiorców wskazuje styczniowy odczyt wskaźnika MIK. Jego wartość na poziomie 101,9 pkt. jest wyższa o 1,4 pkt. niż osiągnięta miesiąc wcześniej. Jest także wyższa niż ubiegłoroczny odczyt.

Źródło: Miesięczny Indeks Koniunktury, PIE

Wartość wskaźnika powyżej 100 pkt. oznacza przewagę pozytywnych nastrojów wśród przedsiębiorców.

Optymizm przedsiębiorców — przyczyny

Na styczniową wartość wskaźnika wpływ miały trzy główne komponenty. W przypadku zatrudnienia, wynagrodzeń i płynności finansowej odczyty powyżej poziomu neutralnego pozwoliły na osiągnięcie wyższej wartości wskaźnika MIK. Oprócz tego poprawiły się również odczyty dla parametrów wartości sprzedaży, liczby nowych zamówień oraz inwestycji. 

Ich wartość jednak wciąż jest negatywna. Dalsza poprawa otwiera drogę do wzrostów wartości głównego wskaźnika w kolejnych miesiącach. Należy zaznaczyć, że już teraz styczniowa wartość wskaźnika MIK jest zaledwie o 0,1 pkt. niższa niż jego najwyższy poziom w 2024 roku.

„Prognozy gospodarcze na 2025 r. przewidują przyspieszenie wzrostu PKB w Polsce, co potwierdzają również pierwsze odczyty MIK wskazujące na poprawę koniunktury gospodarczej. Szczególnie istotne są wyniki bieżącej sprzedaży. Na początku stycznia 1/4 firm odnotowała wzrosty, co było najwyższym wynikiem od kwietnia 2022 r. Najlepsze wyniki dochodowe osiągnęły sektory usługowy i handlowy. Słabsze notowania dotyczą nowych zamówień, zwłaszcza w budownictwie, TSL i przemyśle, co może wynikać z mniejszego popytu zewnętrznego, kluczowego dla trwałości dobrej koniunktury” – komentuje Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora PIE, cytowany w komunikacie Instytutu.

Polecamy

Więcej w tym dziale: