Przypomnijmy, że Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) to cykliczny wskaźnik opracowywany i publikowany przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Za pomocą kluczowych komponentów ocenia się nim nastroje wśród przedsiębiorców panujące w danym miesiącu.
W lutym jego wartość wyniosła 102,9 pkt., co oznacza utrzymujący się optymizm przedsiębiorców (wzrost miesięczny o 1 pkt.). Wartość wskaźnika MIK powyżej 100 pkt. oznacza przewagę pozytywnych nastrojów nad negatywnymi.
![](https://mambiznes.pl/wp-content/uploads/2025/02/Zrzut-ekranu-2025-02-13-112155.png)
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny
Optymizm przedsiębiorców — przyczyny
Na lutową wartość wskaźnika wpłynęły przede wszystkim cztery składowe: zatrudnienie, wynagrodzenia, płynność finansowa oraz nowe zamówienia. Odczyty każdego z nich znajdują się na wartościach powyżej poziomu neutralnego. Oprócz zatrudnienia, we wszystkich z nich odnotowano również miesięczne wzrosty. Najwyższy dotyczy wynagrodzeń, co może oznaczać, że firmy są bardziej skłonne do ich podnoszenia z uwagi na presję płacową wśród pracowników.
Niepokoić może jednak fakt, że komponenty wartości sprzedaży, mocy produkcyjnych i inwestycji wciąż znajdują się jednak poniżej poziomu neutralnego. W każdym z nich odnotowano miesięczny spadek. To zła wiadomość w kontekście poziomu przyszłych inwestycji.
„Negatywnie na poziom MIK w lutowym odczycie wpłynęły komponenty: wartość sprzedaży, inwestycje w aktywa materialne i niematerialne oraz moce produkcyjne. Wskaźnik wartości sprzedaży nie przekroczył progu neutralnego od stycznia 2022 r., a odnotowane spadki wartości sprzedaży dotyczyły przede wszystkim firm małych oraz z sektora handlu i TSL. Niepokoi utrzymujący się niski poziom inwestycji, szczególnie widoczny w mikrofirmach oraz w handlu i TSL. Przedsiębiorcy wskazują także na nadmiar mocy produkcyjnych w stosunku do posiadanego portfela zamówień i przewidywanych zmian popytu. Odbudowa działalności inwestycyjnej jest kluczowa dla utrzymania konkurencyjności firm oraz długookresowych zdolności wzrostowych polskiej gospodarki. W br. firmy powinny więcej inwestować, dzięki większej absorpcji środków z KPO” – podsumowuje dr Urszula Kłosiewicz-Górecka, analityk w PIE.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)