Konflikt zbrojny na Ukrainie pokazał, jak ważną kwestią są zdolności militarne poszczególnych narodów. W przypadku tradycyjnych systemów uderzenia precyzyjnego ograniczeniem powszechnego dostępu do nich jest kwestia wysokiej ceny. Alternatywa w postaci dronów krążących i FPV (First Person View) cechuje się z kolei podatnością na zakłócenia elektroniczne i ograniczonym zasięgiem. Rozwiązaniem tego problemu jest technologia, którą tworzy startup Origin z Łotwy.
BEAK
Jej przykładem jest BEAK — flagowy produkt startupu. To przenośny dron ISR (Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance), który został wyposażony w technologię precyzyjnego naprowadzania. Znaczną redukcję kosztów w stosunku do innych rozwiązań zapewnia wykorzystanie komponentów wielokrotnego użytku. BEAK posiada dodatkowo algorytmy komputerowego widzenia, a jego autonomię gwarantuje AI. To połączenie sprawia, że jest dodatkowo odporny na silne zagłuszenia elektroniczne.
Dodatkowym atutem jest fakt, że dzięki niewielkim rozmiarom BEAK jest przenośny i szybki w rozmieszczeniu. Łatwość obsługi w połączeniu z tymi cechami czyni go pożądanym produktem we współczesnym sektorze militarnym.
Runda finansowania Origin
Rozwój produktu będzie łatwiejszy dzięki pozyskanemu finansowaniu w wysokości 4 mln euro. Obejmuje ono 2,4 mln euro kapitału podwyższonego ryzyka od Change Ventures oraz dodatkowe wsparcie od Silicon Roundabout Ventures. 1,6 mln euro stanowią dotacje UE oraz łotewskiego Ministerstwa Obrony. Origin planuje wykorzystać pozyskane środki do rozszerzenia zespołów inżynieryjnych oraz zespołu sprzedaży. Produkt już zyskuje na popularności w krajach sojuszniczych NATO.
Źródło grafiki: Origin Robotics/LinkedIn
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)