Pierwszy polski satelita telekomunikacyjny powstanie dzięki strategicznemu partnerstwu Creotech Instruments i Thorium Space

Informacje o autorze

14 kwietnia 2025
Udostępnij:

Suwerenność Polski w zakresie łączności satelitarnej to jeden z celów, którego realizację zapewni pierwszy polski satelita telekomunikacyjny. Creotech Instruments i Thorium Space ogłosiły strategiczne partnerstwo.

Pierwszy polski satelita telekomunikacyjny powstanie dzięki strategicznemu partnerstwu Creotech Instruments i Thorium Space

Rozpoczęcie współpracy pomiędzy Creotech Instruments i Thorium Space ogłoszono 10 kwietnia. Kierunki, które mają sprawić, że powstanie pierwszy polski satelita telekomunikacyjny określono w zawartym przez spółki Memorandum of Understanding. Oprócz wspomnianej już suwerenności w zakresie łączności satelitarnej, efekty prac mają wzmocnić narodowe bezpieczeństwo i zapewnić możliwość operowania własnym systemem telekomunikacyjnym w przestrzeni kosmicznej.

„Są trzy obszary, które dostarczają usługi w przestrzeni kosmicznej, na których można zarobić. To jest obserwacja Ziemi, nawigacja oraz telekomunikacja. Telekomunikacja dostarcza w tej chwili 85 proc. zysków dla firm kosmicznych bazujących na Ziemi, dlatego nasza współpraca jest tak istotna dla obu firm, ale także dla całego ekosystemu polskiego” – powiedział prezes Creotech, Grzegorz Brona.

Pierwszy polski satelita telekomunikacyjny

Creotech Instruments to specjalista w zakresie projektowania, integracji oraz testowania małych satelitów, opartych na autorskiej platformie satelitarnej HyperSat. Thorium Space podobne doświadczenie posiada z kolei w projektowaniu i integracji systemów łączności satelitarnej. Dotyczy ono również anten z elektronicznie sterowanymi wiązkami, własnych układów beamformerów oraz platform cyfrowych do beamformingu. Jej usługi obejmują także łączność satelitarną w pakiecie z autorskimi terminalami naziemnymi.

Podpisane porozumienie obejmuje współpracę o szerokim zakresie. Obejmuje on między innymi obszarów konstrukcji i rozwoju platform satelitarnych do budowy satelitów telekomunikacyjnych na orbitach MEO i GEO. Zakłada również rozwój sensorów i systemów komunikacji optycznej. Oprócz budowy pierwszego polskiego satelity telekomunikacyjnego, w planach jest także opracowanie oprogramowania i infrastruktury do bezpiecznego sterowania satelitami i łączności z naziemnymi stacjami.

Polecamy

Więcej w tym dziale: