Przegląd rynku pracy w Polsce został przeprowadzony w cyklicznym badaniu „Monitor Rynku Pracy” autorstwa instytutu badawczego Randstad. Odnotowano w nim pewne zmiany w stosunku do poprzednich edycji tej publikacji. Polacy na rynku pracy czują się coraz pewniej, choć nie brakuje symptomów, które tę pewność mogłyby zmniejszyć.
Jednym z nich jest rosnący czas na znalezienie nowego zatrudnienia. W IV kwartale 2024 roku wynosił on średnio 3,2 miesiąca. Jest on najwyższy w historii całego badania, a w stosunku do wartości z poprzedzającego go kwartału wyższy o 0,2 miesiąca.
Polacy na rynku pracy — wyzwania dla pracodawców
Większość pozostałych odczytów pokazuje jednak, że pracownicy czują się na rynku pracy coraz pewniej i bezpieczniej. Obawę o utratę zatrudnienia odczuwa zaledwie 8% badanych. Ponad jedna czwarta badanych uważa, że takie zagrożenie nie istnieje (26%). Wśród Polaków spada zadowolenie z wykonywanej pracy, choć wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Deklaruje je łącznie aż 73% badanych (54% raczej zadowoleni i 19% bardzo zadowoleni).
Niezadowolenie z poprzedniego pracodawcy stało się główną przyczyną zmiany pracy. Wcześniej był to zazwyczaj za niski poziom wynagrodzenia. Ta zmiana może być ważną wskazówką dla pracodawców. Eksperci Randstad uważają, że zmienia się postrzeganie pracy i pracodawcy w społeczeństwie. W stosunku do wynagrodzenia uznanie zaczyna zyskiwać otoczenie pracy i benefity, które mogą oferować pracodawcy.
W aktualnym badaniu widać, że pracodawcy zaczęli już dostosowywać się do tej zmiany. Zaobserwowano już niewielki spadek wypłacania premii uznaniowych w całym 2024 roku. W zamian podniósł się poziom i częstotliwość dodatków okolicznościowych, takich jak premie świąteczne.
Być może to efekt wizji utraty pracowników, którzy coraz mniej boją się zmiany pracy. Aż 59% z nich uważa, że nie będzie miało problemu ze znalezieniem tak samo dobrej lub lepszej niż obecna.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)