Przegląd danych z CEIDG: Polacy zakładają mniej firm, ale częściej odwieszają swoją działalność gospodarczą

Informacje o autorze

05 marca 2024
Udostępnij:

302 tys. wniosków o otwarcie działalności gospodarczej w 2023 roku to o 2,7% niższy wynik niż rok wcześniej. Co ciekawe, o blisko 16% wzrosła w tym czasie liczba odwieszanych działalności gospodarczych. Mimo to, rosnące trudy prowadzenia biznesu sprawiają, że coraz mniej Polaków decyduje się na ten krok.

działalność gospodarcza

Spadająca liczba otwieranych jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce jest tendencją, która nie dziwi ekspertów. Zwracają oni uwagę, że koszty prowadzenia biznesu w kraju są coraz wyższe. Martwić może jednak fakt, że w coraz większym stopniu przyczynia się do tej sytuacji polityka rządowa.

„Przedsiębiorcy w Polsce zbyt często nie wytrzymują presji związanej z trudami prowadzenia biznesu. I nie mówimy tu zazwyczaj o rynkowej konkurencji, a o obciążeniach o charakterze – powiedzmy – publicznym. Pogłębia się luka pomiędzy zakładanymi firmami, a tymi, które z rynku znikają. Trudno się dziwić, skoro inflacja jest na wysokim poziomie, a składki dla przedsiębiorców regularnie rosną. Dodatkowo problemem jest jakość stanowionego prawa” – komentuje Jacek Podgórski, dyrektor Forum Pracy w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Warto przeczytać: Polskie firmy mają spore problemy. Odnotowano rekordową liczbę niewypłacalności

Największy optymizm zawsze na początku roku

Spośród 302 tys. działalności gospodarczych otwartych w 2023 roku najwięcej, bo 28,5 tys., zostało założonych w styczniu. Ich najmniejsza liczba – 20,2 tys., w grudniu. Również tutaj eksperci widzą powiązanie ze stanowionym w Polsce prawem.

„Uśredniając – im bliżej końca 2023 roku, tym przytomniej na planowane zmiany zaczęli patrzeć przedsiębiorcy. Dotyczy to nie tylko JDG. Koniec roku oznacza znacznie bliższą perspektywę zmian mających wejść w życie w roku następnym. W tym kontekście warto wspomnieć o podwyższeniu płacy minimalnej” – analizuje Podgórski.

Więcej odwieszonych działalności gospodarczych

Należy zauważyć, że w 2023 roku złożono 177,5 tys. wniosków o wznowienie zawieszonej wcześniej działalności gospodarczej. Stanowi to wartość o 16,1% większą niż 152,9 tys. w roku 2022. Jakie mogą być przyczyny tej poprawy?

„Wzrost liczby wznowień działalności gospodarczej związany jest – moim zdaniem – z dwoma czynnikami. Po pierwsze, 2023 był rokiem stabilizacji psychologicznej przedsiębiorców po pandemii. Wiązała się ona z przystosowaniem do niepewności. Po drugie, w ub.r. nastąpiła pewna stabilizacja regulacji prawnych i podatkowych dotyczących prowadzenia działalności” – mówi dr hab. Zbierowski.

Dr Jacek Podgórski wskazuje ponadto, że rok 2022 był skrajnie niesprzyjający dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Oprócz skutków pandemii, wysokiej inflacji, był również rokiem wejścia w życie tzw. Polskiego Ładu. Prawdopodobnie wiele z JDG postanowiło ten rok przetrwać, zawieszając działalność.

Nie sposób patrzeć optymistycznie na te dane, biorąc pod uwagę fakt, że mimo wzrostów, zaledwie połowa z zawieszonych w 2022 roku 350 tys. działalności, zdecydowała się na jej wznowienie. Eksperci nie spodziewają się odwrócenia niekorzystnych trendów. Dlatego po raz kolejny apelują do rządu o wprowadzenie rozwiązań, które będą wspierać, a nie odstraszać przedsiębiorców.

Warto przeczytać: Niepokojące dane Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jednoosobowe działalności gospodarcze znikają z rynku

Polecamy

Więcej w tym dziale: