Połączenie nauki z biznesem. Rusza UZ Venture Studio, inicjatywa Uniwersytetu Zielonogórskiego i The Heart

Informacje o autorze

24 czerwca 2025
Udostępnij:

UZ Venture Studio. To najnowsza inicjatywa Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz venture buildera The Heart. Jest to pierwszy w Polsce wehikuł venture buildingowy działający przy uczelni wyższej.

UZ Venture Studio

Uniwersytet Zielonogórski jako pierwsza uczelnia w Polsce uruchamia własne venture studio. Ma to być akcelerator innowacyjnych pomysłów i platforma komercjalizacji wiedzy akademickiej. Partnerem w realizacji projektu jest warszawski venture builder The Heart, specjalizujący się w tworzeniu startupów opartych na innowacjach cyfrowych i projektach badawczo-rozwojowych.

„Wierzymy, że uczelnia może być czymś więcej niż miejscem nauki. Może być motorem rozwoju innowacyjnych firm. Naszym celem jest stworzenie trwałej platformy, która nie kończy się na pilotażu, ale buduje nowe pokolenie przedsiębiorców głęboko osadzonych w technologii i wiedzy” – mówi kierujący projektem dr n. med. MBA Rafał Kieszek z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

UZ Venture Studio

Wielokrotnie podnoszona jest dyskusja, że nauka wciąż nie potrafi współpracować efektywnie z biznesem. Teraz sytuacja ma szansę się zmienić za sprawą inicjatywy Uniwersytetu Zielonogórskiego. Projekt o nazwie UZ Venture Studio ma połączyć zasoby uczelni, know-how ekspertów i właśnie potrzeby realnego rynku. To miejsce, gdzie studencki pomysł, badania naukowe mogą zostać przekształcone w skalowalny startup, gotowy do pozyskania finansowania i wejścia na rynek.

„Ten projekt jest otwarty dla founderów z całej Polski. Liczy się wartość pomysłu, gotowość do pracy i ambicja zbudowania czegoś realnego. UZ Venture Studio to przestrzeń, w której nie tylko testujemy pomysły, ale wspólnie je realizujemy. To ma być najszybsza możliwa, kompletna ścieżka wynajdywania, budowy i komercjalizacji pomysłów studentów przez biznes” – podkreśla Zbigniew Leś Dyrektor ds. Partnerstw Naukowych i Transferu Technologii w The Heart.

Venture Studio działa w formule venture buildingu. Będzie się skupiać na sektorach o dużym potencjale: inżynierii, technologiach IT, zdrowiu, zielonej energii, technologiach żywnościowych, kosmicznych oraz deep tech. Projekty rozwijane w ramach programu mają szansę nie tylko na rozwój. Także mogą wejść na rynek z pełnym zapleczem organizacyjnym, prawnym i inwestycyjnym.

Program trwający do końca 2025 zakłada wybór minimum 3 projektów, które przejdą pełen proces walidacji i komercjalizacji. Na zakończenie pierwszej edycji działania projektu planowana jest ogólnopolska konferencja UZ Startup Summit. Podczas niej zaprezentowane zostaną pierwsze efekty działalności studia, a także projekty gotowe do wejścia w fazę inwestycyjną.

Polecamy

Więcej w tym dziale: