Wartość globalnego rynku półprzewodników wyniosła w 2024 roku około 600 mld euro. Do 2030 roku ma się ona zwiększyć nawet do 1 biliona euro. Ministerstwo Cyfryzacji ma świadomość, że rozwój tego sektora jest kluczowy dla stabilnego wzrostu gospodarczego i rozwoju cyfrowego Polski. W tym celu powstała polityka dla sektora półprzewodników. W oparciu o siedem filarów Polska chce stać się istotnym graczem w tej branży.
Polityka dla sektora półprzewodników — kluczowe założenia
Rozwój sektora półprzewodników w Polsce ma być efektem zrównoważonego wykorzystania zasobów publicznych do budowania przewagi technologicznej w kluczowych obszarach. Dzięki inwestycjom w nowoczesne laboratoria, zakłady produkcyjne i centra badawczo-rozwojowe ma zostać wzmocniona krajowa infrastruktura. To państwo ma inicjować procesy innowacyjności i wdrażania nowych technologii. Większy nacisk ma być również kładziony na międzynarodową współpracę z liderami rynku półprzewodników.
Dokument zakłada również pomoc państwa w dofinansowaniu krajowych projektów o wysokiej wartości, a także kojarzenie ich z międzynarodowymi inwestorami. Administracja rządowa zamierza także wzmocnić edukację w kierunku kształcenia przyszłych specjalistów branży półprzewodników. Mają zostać również podjęte działania w celu zapewnienia odpowiedniej ilości wody i energii oraz chemikaliów i surowców niezbędnych do rozwoju rynku półprzewodników w Polsce.
Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, założenia dobrze wyglądają na papierze. Czy uda się w nie wprowadzić więcej konkretów okaże się już wkrótce. Dokument przejdzie teraz proces konsultacji społecznych. Te potrwają do 4 marca.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)