„HR TECH CHANGER 2024” to najnowsza edycja raportu opublikowanego przez Polskie Forum HR. Publikacja nie tylko potwierdza dynamiczny rozwój, który cechuje polski HR, ale również wskazuje szanse i wyzwania całego sektora.
„Jako Polskie Forum HR od wielu lat monitorujemy rozwój nowych narzędzi technologicznych wspierających rozwój i cyfryzację branży HR. W naszym raporcie analizujemy kluczowe aspekty tej transformacji, wskazując kierunki i narzędzia, które mogą pomóc firmom w budowaniu trwałej przewagi konkurencyjnej, sprostaniu wyzwaniom rynku pracy oraz zwiększaniu efektywności operacyjnej” – mówi Anna Wicha, prezes zarządu Polskiego Forum HR.
Polski HR coraz powszechniej korzysta z AI
Nowoczesne technologie coraz częściej są przez branżę postrzegane jako szansa na rozwój. Widać to chociażby po korzystaniu przez profesjonalistów z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Już większość z nich korzysta z rozwiązań AI w swojej codziennej pracy (53% badanych). Mimo optymizmu jest jeszcze sporo do poprawy.
Wśród największych barier w korzystaniu AI ankietowani wskazali błędy algorytmiczne i stronniczość AI (38%), trudności związane ze skutecznym wdrożeniem technologii (41%). Spora część wyraża także obawę o zachowanie bezpieczeństwa danych (46%). Problemem są również same koszty wykorzystania narzędzi HR Tech (56%).
Nowoczesne rozwiązania
Narzędzia HR Tech dzięki rosnącej popularności są wykorzystywane do coraz większej ilości zadań. Najczęściej wykorzystuje się je przy pozyskiwaniu kandydatów i zarządzaniu bazą danych (55% respondentów). Dla 40% badanych rozwiązania te pomagają w selekcji kandydatów, a 26% wspomaga się nimi przy ocenianiu ich kompetencji. Co ciekawe, 31% badanych firm używa narzędzi HR Tech podczas onboardingu nowych pracowników.
„Systemy HR Tech wspierają zarządzanie wydajnością i zaangażowaniem poprzez narzędzia do oceny wyników, ustalania celów i monitorowania postępów. Automatyzacja procesów, takich jak zarządzanie czasem pracy czy świadczeniami, oszczędza czas i redukuje koszty, a zaawansowana analityka pozwala lepiej przewidywać rotację i projektować interwencje. Dodatkowo rozwiązania wspierające komunikację i programy benefitowe, jak Carrotspot, budują pozytywne relacje i wzmacniają kulturę organizacyjną” – mówi Arkadiusz Kamiński, HR Digital Transformations Director (R&D), LUX MED Benefity.
Aż 88% respondentów za największą korzyść nowoczesnych narzędzi w branży HR uznaje automatyzację rutynowych procesów. Tak powszechne przekonanie o ich skuteczności sprawia, że można spodziewać się ich jeszcze większej adopcji w kolejnych latach. Bez wątpienia należy jednak poprawić dostępność szkoleń pracowniczych. Obecnie zaledwie 44% pracowników deklaruje możliwość skorzystania z nich w tematyce rozwijania swoich kompetencji technologicznych.
Źródło: HR TECH CHANGER 2024
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)