Polski rynek pracy wyhamował. Jednak wkrótce może nastąpić zmiana trendu

Informacje o autorze

16 października 2024
Udostępnij:

Ograniczona ilość ofert sprawia, że w kraju zmalał współczynnik rotacji pracowników. Polski rynek pracy stał się trudniejszy dla poszukujących. Ale czy na długo?

Polski rynek pracy

Monitor Rynku Pracy to badanie przygotowane przez Instytut Badawczy Randstad. Poprzez analizę rotacji pracowników, ich satysfakcji zawodowej i innych czynników ukazano trendy, które kształtują obecnie polski rynek pracy.

Analiza najnowszej edycji publikacji pozwala wysnuć wniosek, że doszło na nim do kilku istotnych zmian. Miały one wpływ również na podejście pracowników do swojego stanowiska.

Większa stabilizacja

Analitycy Randstad zwracają uwagę na mniejszą niż w minionych latach rotację na stanowiskach pracy. Biorąc pod uwagę ostatnie pół roku, pracodawcę zmieniło 18% zatrudnionych. W przypadku zmiany stanowiska w obrębie dotychczasowego pracodawcy było to 17%. Wyhamowanie tego typu zjawisk jest spowodowane małą ilością interesujących ofert na rynku pracy oraz niższymi szansami na awans w obecnym miejscu zatrudnienia.

Szukanie pracy trwa dłużej

Ograniczona ilość ofert pracy sprawia, że jej poszukiwanie trwa dłużej niż w poprzednich latach. Obecnie średni czas od rozpoczęcia poszukiwań do znalezienia pracy to 3 miesiące. Co ciekawe, najszybciej prace znajdują mężczyźni z wykształceniem podstawowym w wieku od 18 do 29 lat, zamieszkujący miasta średniej wielkości. To kolejny dowód na mniejsze zapotrzebowanie na specjalistów na rynku pracy.

Satysfakcja zawodowa rośnie

Gdy o pracę jest trudniej, rośnie zadowolenie z posiadanego stanowiska. Ta teza ma potwierdzenie w danych Randstad. Aż 74% ankietowanych wyraziło zadowolenie ze swojego miejsca pracy. Zaledwie 7% uznało, że nie jest z niego zadowolona. Największe zadowolenie z pracy deklarują samozatrudnieni (85%).

Polski rynek pracy czekają zmiany

Analitycy Randstad prognozują, że już w kolejnej edycji badania jego wyniki mogą być odmienne. Wszystko jest bowiem determinowane zapotrzebowaniem na pracowników, które ma w najbliższym czasie wzrosnąć. Wraz z nim zmieni się również specyfika dotycząca wykształcenia poszukiwanych pracowników.

Zapotrzebowanie na konkretne kwalifikacje, oprócz wzrostu rotacji, może również sprawić, że pracodawcy chętniej będą korzystali z możliwości awansu wykwalifikowanych pracowników. Z drugiej strony łatwiej o zatrudnienie będzie branżowym specjalistom. Jak to wpłynie na polski rynek pracy, pokaże kolejna edycja badania.

Polecamy

Więcej w tym dziale: