Polski startup chce zrewolucjonizować walkę z demencją. Vivid Mind pozyskał finansowanie w rundzie pre-seed

Informacje o autorze

16 grudnia 2024
Udostępnij:

Według raportu World Alzheimer Report 2018 ponad 50 milionów ludzi cierpi na demencję. Eksperci prognozują wzrost do 152 milionów do 2050 roku. Startup Vivid Mind chce zapewnić kompleksową opiekę medyczną osobom chorym na demencję i właśnie pozyskał 200 tys. dolarów finansowania pre-seed.

Vivid Mind

Polski startup Vivid Mind pomaga zdiagnozować wczesną fazę demencji. Wśród chorób, które wykrywa jest m.in. Alzheimer. Aplikacja memeo.health wykorzystuje innowacyjną technologię analizy głosu do dokładniejszej diagnostyki zaburzeń poznawczych. Użytkownik otrzymuje wynik w ciągu kilku sekund, a dokładność diagnostyki wynosi ponad 90%.

Aby rozwijać testy wczesnego wykrywania demencji, startupwłaśnie pozyskał finansowanie w wysokości 200 tys. dolarów. Polski medtech otrzymał wsparcie od aniołów biznesu. „Przeprowadzone badanie na grupie 298 dorosłych wykazało, że nasz test diagnostyczny osiągnął 90-procentową skuteczność, a także zasugerowało, że może on przewidzieć chorobę na osiem lat przed pojawieniem się objawów” – powiedział Dariusz Wiatr, CEO Vivid Mind, w rozmowie z Tech.eu.

Vivid Mind wspiera walkę z demencją

Jak wynika z danych WHO, choroba Alzheimera dominuje, a cierpiący na nią stanowią 60-70% przypadków. Istnieją też inne typy demencji o równie poważnych skutkach. Vivid Mind to polska firma medyczna założona w 2021 roku przez Jędrzeja Kardacha, Dariusza Wiatra, Adama Plutę i Juliusza Donajskiego. Startup wykorzystuje opatentowaną technologię przetwarzania dźwięku oraz algorytmy oparte na dowodach naukowych, które analizują głos jako biomarker zaburzeń poznawczych, takich jak demencja.

Do produktów spółki można zaliczyć wspomnianą aplikację memeo.health, ale również Memeo Clinic. To zaawansowane narzędzie dla specjalistów. Pacjent jest proszony o krótkie nagranie głoski „a”. Nagranie jest następnie analizowane, a wynikowy spektrogram oceniany przez nasz klasyfikator AI.

Na dalszy rozwój Vivid Mind pozyskał 200 tys. dolarów finansowania od aniołów biznesu. Wsparcie finansowe zostanie wykorzystane na przeprowadzenie dalszych badań oraz uzyskanie niezbędnych zatwierdzeń regulacyjnych. Polski startup chce zrewolucjonizować i usprawnić obecne praktyki przesiewowe w zakresie tej śmiertelnej choroby.

Polecamy

Więcej w tym dziale: