Polskie KP Labs w projekcie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wykorzysta AI do analizy danych satelitarnych

Informacje o autorze

02 października 2024
Udostępnij:

Międzynarodowy projekt FAST-EO ma pomóc skuteczniej reagować na wyzwania środowiskowe i zrównoważony rozwój. Jednym z jego uczestników jest polska firma KP Labs.

KP Labs

Oprócz spółki z Gliwic w inicjatywie biorą również udział Niemieckie Centrum Aeronautyki i Astronautyki (DLR), Forschungszentrum Jülich oraz IBM Research. Cel projektu to opracowanie nowoczesnych modeli AI, które przetwarzają ogromne ilości danych satelitarnych. Dzięki temu będzie możliwe lepsze zrozumienie zmian klimatycznych, które dzieją się na Ziemi. System ma umożliwić także skuteczniejsze zarządzanie zasobami ludzkimi.

Całość projektu jest finansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Warto przeczytać: SpaceX ma przyspieszyć. Elon Musk zapowiada pięć lotów na Marsa

Zadania KP Labs

KP Labs odpowiada w projekcie za opracowanie algorytmu AI, który na podstawie danych satelitarnych będzie w stanie wykrywać wycieki metanu. Szybkie odkrycie tych procesów może przyczynić się do ograniczenia ich wpływu na globalne ocieplenie. Możliwe będzie precyzyjniejsze modelowanie klimatu, a także lepsza reakcja polityczna i przemysłowa.

Drugim zadaniem AI, za które odpowiada polska spółka, jest umożliwienie oceny jakości gleby na podstawie obrazów hiperspektralnych. Zrealizowanie tego zadania może zrewolucjonizować zarządzanie rolnictwem i wykorzystaniem gruntów. Władze lokalne i rolnicy otrzymają dostęp do precyzyjnych danych na temat planowania upraw oraz zrównoważonego użytkowania gruntów.

„Udział w projekcie FAST-EO to dla nas doskonała okazja do zaprezentowania naszego doświadczenia w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, a także do przesunięcia granic możliwości analizy danych satelitarnych. W KP Labs koncentrujemy się na dogłębnym badaniu podstawowych zasad modeli bazowych w kontekście obserwacji Ziemi. […] Zobowiązujemy się do stworzenia szczegółowego i praktycznego przewodnika, który ułatwi płynne wdrażanie tych modeli w dziedzinie EO, tak aby sprostały dynamicznie zmieniającym się potrzebom społeczności już dziś i w przyszłości” – mówi Jakub Nalepa, reprezentujący KP Labs w Konsorcjum FAST-EO.

Warto przeczytać: Polski sektor kosmiczny i aero mają szansę na globalny sukces. Wnioski z raportu Fundacji Startup Poland

Polecamy

Więcej w tym dziale: