Nie powinno być zaskoczeniem, że to Stany Zjednoczone są liderem pod kątem startupów wycenianych na co najmniej 1 mld dolarów. Drugie miejsce zajęły Chiny, jednak odnotowały one zaledwie 7 nowych jednorożców. Trzecie miejsce należy zarówno do Wielkiej Brytanii jak i Kanady, gdzie pojawiło się 6 unicornów.
Podobnie nie powinniśmy być zdziwieni, że głównym obszarem działalności nowych jednorożców pozostaje sztuczna inteligencja. Wśród innych gałęzi pojawia się również zdrowie cyfrowe oraz oprogramowania dla przedsiębiorstw. W zestawieniu pojawia się polski akcent, i wcale nie jest to ElevenLabs, który na początku roku został okrzyknięty potrójnym jednorożcem.
Europejskie akcenty w zestawieniu
Jak wspomnieliśmy, większość nowych jednorożców to startupy z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Europa wciąż pozostaje daleko w wyścigu technologicznym. W 2025 roku to Wielka Brytania pozostaje liderem z wynikiem 6 nowych unicornów. Drugie miejsce należy do Szwecji, gdzie pojawiły się 4 startupy z wyceną na poziomie 1 mld dolarów.
Ostatnio pisaliśmy, że szwedzki startup Lovable został nowym, europejskim jednorożcem. Runda finansowania serii A startupu zakończyła się zebraniem środków w kwocie 200 mln dolarów. To największe finansowanie tej serii w Szwecji. Obecnie jest on wyceniany na 1,8 mld dolarów.
Pojedyncze jednorożce pojawiły się w tym roku we Francji, Portugali, Bułgarii oraz Irlandii. Dwa unicorny zadebiutowały w Niemczech. Natomiast tytuł nowego, polskiego jednorożca przypadł spółce Diagnostyka. Przypomnijmy, że jeszcze na początku lutego firma zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. W IPO została wyceniona na ponad 3,5 mld zł. Obecna kapitalizacja Diagnostyki przekracza 5,8 mld zł (dane ze Stooq, 23.07.2025).
Stany Zjednoczone liderem
Największe, prywatne firmy technologiczne prężnie rozwijają się w Stanach Zjednoczonych. Dlatego liczba nowych jednorożców nie powinna nikogo dziwić. Co ciekawe, w zestawieniu pojawiają się startupy, które dotychczas nie ujawniły nad czym dokładnie pracują. Wśród nich jest Thinking Machine Labs, założony przez Mirę Murati, wcześniej związaną z OpenAI.
W zestawieniu przygotowanym przez Dealroom nie zabrakło również Chin. Choć zajęły drugie miejsce, to jednak azjatyckie startupy borykają się z problemami. Niedawno pisaliśmy, że wśród azjatyckich firm, największy spadek finansowania odnotowały startupy z Chin. W drugim kwartale roku udało im się pozyskać zaledwie 5,1 mld dolarów finansowania. To wartość o 13% niższa niż w poprzedzającym kwartale i o 34% w stosunku rocznym. Powodem tej sytuacji jest brak wyjść z IPO oraz fuzji i przejęć. Inwestorów zniechęca również większe zaangażowanie rządu w tym sektorze.

Źródło grafiki: Dealroom
W ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych odnotowano 60 nowych jednorożców. Ten rok może być znacznie korzystniejszy dla startupów, będziemy na bieżąco obserwować.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)