Pracodawcy z ostrożnym planem zatrudniania. Prognozy ekspertów na 2025 rok na rynku pracy

Informacje o autorze

07 marca 2025
Udostępnij:

Rosnące koszty pracy wpłyną na ostrożną postawę, jaką pracodawcy będą prezentować względem pozyskiwania nowych pracowników. Eksperci uważają, że 2025 rok będzie czasem stabilnej sytuacji na rynku pracy.

Pracodawcy z ostrożnym planem zatrudniania

W prognozach dotyczących sytuacji na krajowym rynku pracy nie brakuje pozytywów. Zdaniem ekspertów ma być to stabilny czas z utrzymującym się niskim bezrobociem. Nie będzie jednak brakować wyzwań, które kształtować będą konkretne zachowania funkcjonujących na nim podmiotów. W obliczu wciąż rosnących kosztów pracy pracodawcy mają być ostrożni w kontekście planów rekrutacyjnych i zwiększaniu zatrudnienia. Część z nich podejmie jednak zmierzające ku temu działania.

„Prognoza zatrudnienia dla Polski na pierwszy kwartał roku, według Barometru „Perspektyw Zatrudnienia”, wynosi +15%. To oznacza, że więcej pracodawców planuje wzrost zatrudnienia niż jego spadek. Jednocześnie 44% firm nie planuje w analizowanym kwartale żadnych zmian. Tak duży odsetek wskazuje na to, że większość pracodawców czeka na wyklarowanie się globalnej sytuacji gospodarczej” – komentuje Agnieszka Adamiec, ekspertka rynku pracy z ManpowerGroup.

Co zrobią pracodawcy?

Jak widać, na decyzje większości z tej grupy wpływ mają głównie czynniki zewnętrzne. Niski poziom bezrobocia także staje się w tym wypadku problemem. Przyczynia się on bowiem do trudności z pozyskaniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Część pracodawców z pewnością zdecyduje się wobec tego na zatrudnienie na stałe dotychczasowych pracowników tymczasowych. W tym aspekcie ważna będzie także aktywizacja osób z grupy wiekowej 50+. Rozwiązanie może przynieść również dalszy rozwój technologiczny.

„Intensyfikacji zmian spodziewam się w rozwoju nowych technologii, w tym automatyzacji i sztucznej inteligencji. Choć może to budzić obawy, technologie te otworzą nowe możliwości zawodowe w wielu sektorach. Pracodawcy zyskają na efektywności, a część pracowników znajdzie się na szczególnie uprzywilejowanej pozycji. Jednocześnie automatyzacja, choć korzystna w wielu aspektach, może prowadzić do redukcji miejsc pracy w sektorach wymagających działań powtarzalnych” – przekonuje Monika Łęska z portalu Praca.pl.

Do kluczowych branż, w których pracodawcy deklarują podniesienie zatrudnienia należą IT, transport, logistyka, motoryzacja oraz sektor finansów i nieruchomości. Wciąż duże zapotrzebowanie na pracowników w 2025 roku wykazywać będzie również opieka zdrowotna.

Polecamy

Więcej w tym dziale: