Narzędzie Polskiego Instytutu Ekonomicznego przez pierwsze cztery miesiące bieżącego roku osiągało wartości powyżej poziomu neutralnego. Majowy odczyt MIK był niższy o 4,3 pkt od wartości z kwietnia. Osiągnął on wartość 98,6 pkt. To oznacza, że po raz pierwszy w tym roku przedsiębiorcy wykazali przewagę nastrojów negatywnych nad pozytywnymi.
Przedsiębiorcy niezadowoleni w kluczowych obszarach
O osiągnięciu tego stanu zadecydowała przewaga negatywnych ocen w aż pięciu z siedmiu komponentów, które tworzą MIK. Mowa o: wartości sprzedaży, nowych zamówieniach, zatrudnieniu, mocach produkcyjnych oraz inwestycjach.
„Spadek MIK może być wynikiem narastającej niepewności gospodarczej oraz napiętej sytuacji geopolitycznej. W II kwartale br. obserwujemy turbulencje międzynarodowe o dużej skali, w tym napięcia handlowe między USA a Chinami i Unią Europejską, związane m.in. z wprowadzeniem amerykańskich ceł, a także załamanie rozmów na linii USA-Rosja-Ukraina dotyczących zakończenia wojny w Ukrainie. Te czynniki mogły negatywnie wpłynąć na percepcję stabilności i skłonność do podejmowania decyzji inwestycyjnych” – mówi dr Katarzyna Dębkowska, kierowniczka zespołu foresightu gospodarczego PIE.
Dane zebrane przez PIE wskazują także, że wartości wskaźnika MIK mogą utrzymać się poniżej poziomu neutralnego również w kolejnych miesiącach. Zgodnie z nimi aż 54 proc. firm uważa, że ich sytuacja gospodarcza w najbliższych miesiącach będzie taka sama, jak obecnie. Jej polepszenia spodziewa się 23 proc. badanych. To wartość niższa o 8 proc. niż w ubiegłym miesiącu.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)