Świat zmienia się na naszych oczach i to w dynamicznym tempie. Wszystko oczywiście dzieje się za sprawą sztucznej inteligencji, która w ubiegłym roku była odmieniana przez wszystkie przypadki. Niedawno wskazywaliśmy, że startupy powiązane bezpośrednio z AI pozyskiwały ogromne rundy finansowania, na poziomie nawet kilku miliardów dolarów.
Autorzy raporty „Future of Jobs 2025” w najnowszym wydaniu również skupiają się na roli sztucznej inteligencji. Jednym z najważniejszych trendów najbliższych latach będzie poszerzanie dostępu do technologii cyfrowych. To będzie bezpośrednio wiązać się z zapotrzebowaniem na nowe umiejętności wśród pracowników.
Ponadto, wskazano, że obok sztucznej inteligencji, również robotyka i automatyzacja oraz magazynowanie energii odegrają kluczowe role w rozwoju nowych technologii. Poniżej wymieniamy najważniejsze wnioski z raportu „Future of Jobs 2025”.
Trendy na najbliższe lata wg „Future of Jobs”
Tak już wspominaliśmy na wstępie, dominacja sztucznej inteligencji jest wszechobecna. I widać to w trendach na najbliższe lata. 60% ankietowanych pracodawców w raporcie wskazało, że zwiększenie dostępu do technologii cyfrowych wpłynie na ich biznes do 2030 roku. W związku z rozwojem kolejnych technologii na rynku pojawi się zapotrzebowanie na nowe umiejętności. Będą one związane z analizą dużych zbiorów danych czy też cyberbezpieczeństwem.
Tempo zmian jest dynamiczne, na co wskazywał niedawno w wywiadzie dla MamBiznes Artur Kurasiński. „(…) Dokładnie dwa lata temu zadebiutował na rynku ChatGPT i większość spodziewała się, że będzie to niszowe narzędzie. Tymczasem po dwóch miesiącach OpenAI osiągnął liczbę 100 mln użytkowników, co było dotychczasowym rekordem w historii. I myślę, że to był dopiero początek. Każda nowa technologia będzie jeszcze zwiększać tempo rozwoju. Choć za kilka lat sztuczna inteligencja będzie dla społeczeństwa taką samą codziennością, jaką jest obecnie Internet”.
Światowe Forum Ekonomiczne w najnowszym raporcie wskazuje również, że pomimo spadku globalnego poziomu inflacji, w najbliższych latach wzrosną koszty życia. Ponadto, ogólne spowolnienie gospodarcze nie pozostanie bez wpływu na przedsiębiorstwa. Na ten czynnik wskazało ponad 40% respondentów.
Autorzy raportu nie zapominają o wpływie zmian klimatycznych na biznes. Będzie to również ważny trend w najbliższych latach. Tak jak technologie związane z AI wymuszą nowe umiejętności, tak zrównoważony rozwój przyczyni się do zapotrzebowania na zawody takie jak inżynierowie energii odnawialnej, inżynierowie środowiska oraz specjaliści ds. pojazdów elektrycznych i autonomicznych. Znalazły się one wśród 15 najszybciej rozwijających się zawodów.
Zmiany na rynku pracy
Przewidywane trendy wymuszą zmiany na rynku pracy. Oczekuje się, że powstanie 14% nowych miejsc pracy. Stanowi to równowartość 170 milionów stanowisk. Jednak ten wzrost zostanie częściowo zrównoważony przez likwidację 8% miejsc pracy (92 miliony). Tym samym przełoży się to na wzrost netto wynoszący 7% obecnego zatrudnienia, czyli 78 milionów miejsc pracy.
Jak wspomnieliśmy, role związane z nowymi technologiami będą najszybciej rozwijającymi się zawodami w ujęciu procentowym. Mowa o specjalistach ds. dużych zbiorów danych, inżynierach fintechowych czy specjalistach ds. sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Na znaczeniu zyskają również zawody związane z zieloną transformacją i energetyką, takie jak specjaliści ds. pojazdów autonomicznych i elektrycznych, inżynierowie środowiska oraz inżynierowie energii odnawialnej.
Największy spadek w ujęciu liczbowym dotknie pracowników biurowych i sekretarskich, takich jak kasjerzy, sprzedawcy biletów, asystenci administracyjni i sekretarki. Podobnie, wśród najszybciej zanikających ról znajdą się pracownicy pocztowi, kasjerzy bankowi oraz specjaliści ds. wprowadzania danych.
Co będzie pożądane na rynku pracy?
Najbardziej pożądaną, podstawową umiejętnością według pracodawców jest analityczne myślenie. 7 na 10 firm uważa je za kluczowe w 2025 roku. Na kolejnych miejscach znajdują się odporność, elastyczność i zwinność. Natomiast umiejętności takie jak zręczność manualna, wytrzymałość i precyzja odnotowują znaczące spadki popytu. 24% respondentów przewiduje ich zmniejszające się znaczenie.
Na koniec, połowa pracodawców planuje dostosować swoją działalność w odpowiedzi na rozwój sztucznej inteligencji (AI), dwie trzecie zamierza zatrudniać pracowników posiadających specyficzne umiejętności związane z AI, a 40% przewiduje redukcję zatrudnienia w obszarach, gdzie AI może zautomatyzować zadania.
Powyższe wnioski z raportu „Future of Jobs 2025” pokazują, że AI wciąż będzie ogromnie wpływać na rynek pracy, ale również nasze codzienne życie. Pracownicy będą musieli dostosować się do zachodzących zmian. Zawody, które jeszcze teraz znamy, za kilka lat mogą całkowicie zniknąć z rynku.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)