Robotyka pomysłem na rozwój OpenAI? Strategię zdradza plan zatrudnienia

Informacje o autorze

14 stycznia 2025
Udostępnij:

Wiodący podmiot sektora AI nie zatrzymuje się. Pomysłem na dalszy rozwój OpenAI ma być robotyka.

Robotyka w OpenAI

Ponad 6 mld dolarów finansowania, które w październiku 2024 roku otrzymało OpenAI to środki, które mogą pomóc w realizacji rozwoju startupu. Wszystko wskazuje na to, że firma ma na to konkretny pomysł. Nie ogranicza się on jedynie do rozwoju sztandarowego modelu sztucznej inteligencji. Jego ważnym elementem ma być także robotyka.

Robotyka w OpenAI

Takie sugestie wysnuwa portal Techcrunch. Mają one jednak solidne podstawy. Ważnym transferem do zespołu OpenAI w kontekście tych planów była osoba Caitlin Kalinowski. Wcześniej była zatrudniona w dziale firmy Meta, który zajmował się okularami VR. W listopadzie 2024 roku otrzymała zadanie pokierowania komórką sprzętową w OpenAI. Jej działania na portalu X pozwalają podejrzewać, że startup zamierza rozwinąć swoją aktywność w obszarze robotyki.

Chodzi konkretnie o niedawny post, w którym Kalinowski informuje, że OpenAI ma zamiar rozwijać własne roboty zasilane modelami AI. W tym celu startup zamieścił szereg ofert rekrutacyjnych do działu robotyki. Z ogłoszeń można wywnioskować, że projekt skupi się zarówno na robotach ogólnego przeznaczenia, jak i na wszechstronnych i adaptacyjnych urządzeniach. Ich dostosowanie się do złożonych zadań ma być możliwe oczywiście dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Bardziej wnikliwi obserwatorzy z treści ogłoszeń mogą nawet wywnioskować, że w założeniach startupu jest to, by tworzone przez OpenAI roboty miały kończyny. Pokrywa się to z niedawnym newsem portalu Information o rozważaniach projektu dotyczących budowy humanoidalnego robota. Poszukiwania inżyniera mającego doświadczenie „w projektowaniu systemów mechanicznych przeznaczonych do produkcji wielkoseryjnej (ponad 1 mln sztuk)” pozwalają przypuszczać, że celem startupu jest produkcja masowa.

Choć wyżej wymienione informacje opierają się w dużej mierze na przypuszczeniach, to widać wyraźnie, że w kwestii rozwoju robotyki w OpenAI coś zaczyna się zmieniać. Czas pokaże, czy powyższe przewidywania okażą się prawdą. Faktem jest jednak z pewnością informacja, że do konkretów jeszcze daleka droga.

Polecamy

Więcej w tym dziale: