Rynek usług HR w Polsce wyhamował. Nie widać oczekiwanej rewolucji

Informacje o autorze

27 listopada 2024
Udostępnij:

Krajowy rynek usług HR daleki jest od spodziewanej rewolucji. W trzecim kwartale 2024 roku doszło do kolejnego spowolnienia w tym obszarze. To efekt funkcjonowania w gospodarczej stagnacji i w wyjątkowo niskim bezrobociu.

Rynek HR w Polsce

Najnowsze spojrzenie na rynek usług HR wyłania się z analizy przygotowanej przez Polskie Forum HR. To najbardziej wpływowa organizacja pracodawców, która reprezentuje rynek agencji zatrudnienia. Niedawno opisywaliśmy trendy, które cechować mogą tę branżę w 2025 roku. Jak na razie ciężko jednak realnie myśleć o tego typu prognozach. Wszystko z powodu wyhamowania krajowego rynku, które obserwuje się również w minionym kwartale.

Rynek usług HR w Polsce — sytuacja w III kwartale 2024 roku

Widać je wyraźnie w sektorze pracy tymczasowej, który zwykle cechuje najbardziej dynamiczna reakcja na rynkowe potrzeby. W trzecim kwartale 2024 roku liczba pracowników tymczasowych spadła o 4%. Liczba godzin przeliczonych na pełne etaty uległa jeszcze większemu zmniejszeniu — aż o 10%. Spadek towarzyszy również rekrutacjom stałym. Jego poziom to 7%. 

Ogólną tendencję widać także w ilości publikowanych ofert pracy. Warto przyjrzeć się im szczególnie w branży technologicznej. To właśnie ona w przeszłości odpowiadała za napędzanie rozwoju. Z danych Element i Grant Thornton wynika, że tylko w lipcu liczba ofert w branży IT była o 15% niższa niż rok wcześniej. Stabilny, równy poziom notuje się jedynie w outsourcingu. 

„Rynek IT wciąż potrzebuje specjalistów, ale akcent przesunął się na jakość. Firmy szukają doświadczonych ekspertów z umiejętnościami w programowaniu, chmurze czy cyberbezpieczeństwie. Dla młodszych kandydatów, zwłaszcza bez praktyki, konkurencja o zatrudnienie staje się coraz większym wyzwaniem” – podsumowuje Michał Młynarczyk, członek zarządu Polskiego Forum HR.

Polecamy

Więcej w tym dziale: