Rzecznik Praw Przedsiębiorców. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce chronić polski biznes dzięki nowej instytucji

Informacje o autorze

19 lutego 2025
Udostępnij:

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców działa na rzecz ochrony praw przedsiębiorców. Jak sama nazwa wskazuje, dba on o sektor MŚP. Jego miejsce ma teraz zastąpić nowa instytucja, czyli Rzecznik Praw Przedsiębiorców powołany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Rzecznik Praw Przedsiębiorców

W tym tygodniu resort rozwoju i technologii skierował wniosek o nowelizację ustawy o Rzeczniku MŚP. Celem ministerstwa jest powołanie nowej instytucji jaką będzie Rzecznik Praw Przedsiębiorców. Ma on otrzymać większe uprawnienia w kształtowaniu prawa gospodarczego oraz możliwość wstrzymania kontroli i szerszy katalog podmiotów chronionych.

„Instytucja Rzecznika MŚP funkcjonuje od blisko 7 lat. Musimy wzmocnić jego pozycję, aby jeszcze skuteczniej chronił prawa przedsiębiorców. Chcemy, aby Rzecznik Praw Przedsiębiorców, który ma go zastąpić, chronił już nie tylko sektor MŚP, ale również kolejne podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Rzecznik musi mieć większe uprawnienia w kształtowaniu prawa, które dotyczy przedsiębiorców i możliwość interwencji, kiedy jest ono naruszane. Chodzi o kontrole prowadzone w przedsiębiorstwach. Projektowane przez nas zmiany mają zniwelować bariery, wątpliwości interpretacyjne i dać Rzecznikowi większe niż dotychczas kompetencje. Projektowane przepisy to efekt naszej współpracy z przedsiębiorcami i odpowiedź na sugestie strony społecznej” – podkreśla minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

Rzecznik Praw Przedsiębiorców zastąpi Rzecznika MŚP

Jak już wspomnieliśmy, rzecznik MŚP działa na korzyść przedsiębiorców z małych i średnich przedsiębiorstw. Natomiast nowa instytucja będzie chronić znacznie więcej instytucji związanych z polskim biznesem. Oprócz sektora MŚP na jego pomoc będą mogli liczyć wykonujący wolne zawody, rolnicy oraz wspólnicy jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnicy spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.

Nowy rzecznik będzie miał m.in. możliwość wstrzymania kontroli w przedsiębiorstwie, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie jej prowadzenia czy występowania w szerszym katalogu spraw cywilnych dotyczących spraw przedsiębiorców oraz żądania wszczęcia takich postępowań (dotyczących np.: sprawach cywilnych z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów, nieuczciwych praktyk wykorzystujących przewagę kontraktową).

„Rzecznik będzie miał również możliwość przedstawiania ministrom propozycji zmian w zakresie praw przedsiębiorców. Będzie mógł także współpracować z organami i instytucjami Unii Europejskiej na rzecz ochrony praw przedsiębiorców oraz poszanowania zasady wolności działalności gospodarczej i równego traktowania” – czytamy na stronie ministerstwa.

Nowa instytucja może być kontynuacją działań rządu na rzecz polskiego biznesu. Przypomnijmy, że w poniedziałek Rafał Brzoska przedstawił pierwsze pomysły mające na celu ograniczenie biurokracji i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Zespół ds. deregulacji powstał na prośbę premiera Donalda Tuska.

Polecamy

Więcej w tym dziale: