Scale-upy to przyszłość polskiej technologii. Wnioski z raportu Mapping Poland’s Tech Sector

Informacje o autorze

18 marca 2024
Udostępnij:

Scale-upy i ich founderzy. Na nich musi postawić polski ekosystem. Przedstawiamy najważniejsze wnioski z raportu Mapping Poland’s Tech Sector, przygotowanego przez Endeavor Poland.

scale-upy

Raport Endeavor Poland to efekt długiej pracy analityków firmy. Powstał na podstawie wywiadów z kluczowymi przedsiębiorcami technologicznymi, połączonymi z pogłębioną analizą ponad 700 krajowych firm. Oprócz wniosków dotyczących krajowego sektora technologicznego, w raporcie Mapping Poland’s Tech Sector opracowano także mapę polskiego systemu innowacji. Jest to obrazowe przedstawienie liderów sektora — podmiotów i osób, które mają największy wpływ na rozwój branży.

Warto przeczytać: Automatyczna segmentacja klientów z pomocą AI. Narzędzie od Sagra Technology

Pionierzy nowych technologii

Najważniejsze podmioty krajowej branży technologicznej często jako pierwsze wprowadzają nowe technologie w swoje działania. By te właściwie funkcjonowały, liderzy angażują się również w rozwój wykwalifikowanych pracowników. Takie działania przyczyniają się do sukcesów, które firmy odnoszą nie tylko na krajowym, lecz także na międzynarodowych rynkach. Przyczynia się to do zwiększania szans rozwojowych dla innych podmiotów, dlatego działanie liderów rynkowych jest ważne dla całego sektora. Według raportu do tych podmiotów należą między innymi Booksy, Docplanner, Inpost, a także Grupa Pracuj.

raport

Źródło: Mapping Poland’s Tech Sector

Skalowanie podstawą sukcesu

Niestety, zgodnie z wynikami raportu, zaledwie 13% z firm technologicznych założonych w latach 2018-2022 osiągnęło status scale-upu. Ta wartość, zdaniem analityków, sprawia, że polski ekosystem ma problemy „z rozpędzeniem się”. W Endeavor uznają, że szybkie skalowanie to kluczowy etap z perspektywy rozwoju całego przedsiębiorstwa. Szybki wzrost w pierwszych pięciu latach działalności to najlepszy powód do przyciągnięcia inwestorów, a w konsekwencji tworzenia nowych miejsc pracy i wpływu na rozwój całej krajowej gospodarki.

Problemy z odpowiednią wielkością zatrudnienia

Ograniczeniem skalowania i technologicznego rozwoju jest z kolei utrudniony dostęp do kapitału. Co ciekawe, jest on równie znaczącym problemem firm na etapie wzrostu, oraz dla początkujących działalności. Ograniczenie to jest szczególnie widoczne w liczbie zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie. 

Według raportu to firmy zatrudniające co najmniej 50 pracowników mają największy wpływ na rozwój gospodarki. Poziom ten osiągnęło zaledwie 39% firm technologicznych w kraju. Co ciekawe, stanowią one generator aż 87% miejsc pracy w całym sektorze. Tak więc zdobywanie przez nie pracowników nie powinno generować aż takich problemów. 

Warto przeczytać: Akcelerator innowacji obronnych NATO powstanie w Polsce. To element programu DIANA

Polecamy

Więcej w tym dziale: