Sektor MŚP pozostaje kluczowy dla krajowej gospodarki. Analiza PARP

Informacje o autorze

18 lipca 2025
Udostępnij:

Najnowszy raport PARP pokazuje, że to sektor MŚP generuje największą część polskiego PKB. Jego podmioty tworzą ponadto prawie połowę miejsc pracy na rynku.

Sektor MŚP pozostaje kluczowy dla krajowej gospodarki

„Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce 2025” przyjrzał się aktualnym trendom w krajowej gospodarce. Okazuje się, że firmy funkcjonujące w Polsce odpowiadają dokładnie za 74,6 proc. krajowego PKB. Największy wkład ma w niego z kolei sektor MŚP, który w 2022 roku odpowiadał za niemal co drugą złotówkę Produktu Krajowego Brutto (dokładnie 46,6 proc.).

W samym MŚP wciąż dominującą rolę stanowią mikroprzedsiębiorstwa. Stanowią one aż 97,2 proc. ogółu.

Sektor MŚP i jego liczby

Co optymistyczne, od wielu lat liczba nowopowstałych przedsiębiorstw jest wyższa niż likwidowanych. W 2024 roku zarejestrowano 378 tys. nowych przedsiębiorstw, a wykreślono 220 tys.

Najwięcej przedsiębiorstw upada w pierwszym roku działalności. W 2023 roku przetrwało go 59 proc. podmiotów. To o 8 punktów procentowych mniej niż rok wcześniej. Wśród firm działających na rynku 5 lat (za okres 2019-2024) najwyższą przeżywalnością charakteryzują się sekcje: opieka zdrowotna i pomoc społeczna (98,8%), a także kultura, rozrywka i rekreacja oraz informacja i komunikacja (po 98,7%).

Firmy sektora MŚP deklarują potrzebę wsparcia publicznego w celu przestawienia się na działalność prośrodowiskową. Tak uważa 40 proc. respondentów. To o 3 proc. więcej niż w przypadku unijnej średniej. Może to wynikać z faktu, że zgodnie z Europejskim Indeksem Ekoinnowacyjności Polska wciąż pozostaje w grupie państw, które nadrabiają zaległości w tym zakresie.

„Małe i średnie przedsiębiorstwa to siła napędowa polskiej gospodarki i jej największy potencjał rozwojowy w obliczu globalnych wyzwań. W obecnej sytuacji nie mamy innego wyjścia, musimy postawić na innowacyjność, elastyczność rozwiązań i odwagę w ich realizacji – cechy, które polscy przedsiębiorcy mają w swoim DNA. Dzięki środkom unijnym oraz systemowemu wsparciu chcemy wspierać polskie MŚP, by mogły ugruntować swoją pozycję na rynku polskim i w większym niż dotychczas stopniu rozwijać się na rynkach międzynarodowych” – komentuje prezes PARP, Katarzyna Duber-Stachurska.

Polecamy

Więcej w tym dziale: