Zgodnie z zapowiedziami Ursuli von der Leyen jej druga kadencja na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej ma być czasem, w którym wzmocni się konkurencyjność europejskich startupów. W swojej wypowiedzi po wyborze na to stanowisko zwróciła ona uwagę na fakt, że udział Europy w światowych wnioskach patentowych jest porównywalny z USA i Chinami. Niestety zaledwie jedna trzecia z nich jest wykorzystywana komercyjnie. Problemem jest niewłaściwe skalowanie startupów, które sprawia, że przegrywają one rynkową walkę z projektami z innych rejonów świata.
Nowi komisarze wzmocnią skalowanie startupów
Ważnym elementem poprawy konkurencyjności startupów z Unii Europejskiej mają być nowe stanowiska w Komisji Europejskiej. Jak informowaliśmy we wrześniu, doszło do powołania komisarza ds.startupów, badań naukowych i innowacji. Została nim Jekaterina Zachariewa z Bułgarii.
„Musimy umieścić badania i innowacje, naukę i technologię w centrum naszej gospodarki. [Zaharieva] zadba o to, abyśmy zainwestowali więcej i skupili nasze wydatki na priorytetach strategicznych i przełomowych technologiach” – mówiła po ogłoszeniu nominacji Ursula von der Leyen.
Z perspektywy zniesienia ograniczeń związanych z przepisami unijnego prawa, kluczowym stanowiskiem jest komisarz ds. suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji. Jest nim Henna Virkkunen z Finlandii. Jest to obszar ważny również ze względu na nacisk, który w Unii Europejskiej ma zostać położony na pionierskie technologie.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej ma również świadomość, że aby poprawić konkurencyjność europejskich startupów, konieczne jest zwiększenie nakładów inwestycyjnych. W tym celu powołano Europejską Unię Oszczędności i Inwestycji. Jej kierowaniem ma zająć się komisarz ds. usług finansowych Maria Luís Albuquerque.
Czas pokaże, czy podjęte kroki realnie przyczynią się do poprawy sytuacji europejskich projektów technologicznych. Wyraźnie jednak widać, że kierunek zmian znacząco odbiega od decyzji z pierwszej kadencji Ursuli von der Leyen. A to sprawia, że można w tej sprawie zachować umiarkowany optymizm.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)