Sprawny system finansowania startupów, cyfrowy start dla biznesu. Strategia Cyfryzacji Polski do 2035 roku z ambitnymi założeniami

Informacje o autorze

29 października 2024
Udostępnij:

Projekt Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 roku. Na początku tygodnia przedstawiono najważniejsze założenia, które mają na celu poprawę jakości życia Polaków poprzez właśnie cyfryzację. W ciągu najbliższych lat zostanie przeznaczone na ten projekt 100 mld zł.

strategia cyfryzacji polski

Ostatni tydzień października rozpoczął się od wielkich zapowiedzi dotyczących cyfryzacji Polski pod hasłem Strategia Cyfryzacji Polski. Najbliższa dekada ma stać właśnie pod znakiem cyfryzacji w ramach nowego projektu. Ma ona poprawić jakość życia obywateli. Co więcej, za 10 lat podstawowe kompetencje cyfrowe będzie miało aż 85% Polaków.

Co zakłada projekt Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 roku? Między innymi udostępnienie usług administracji publicznej w aplikacjach mobilnych. W ciągu dekady co druga firma oraz 80% urzędów powinno już korzystać z technologii sztucznej inteligencji. Dlatego też resort cyfryzacji nie zapomina o koniecznej regulacji AI. Obecnie dokument trafi do konsultacji społecznych.

„Wyzwania stojące przed Polską w obszarach konkurencyjności gospodarki, demografii, bezpieczeństwa państwa i jego obywateli czy zdrowia sprawiają, że intensywne inwestowanie w cyfryzację w wielu obszarach przestaje być kwestią wyboru. Staje się koniecznością, bez której pozycja naszego kraju wyraźnie osłabnie. Jeśli jednak cyfryzacji zostanie nadany odpowiadający jej znaczeniu priorytet, zyskają nie tylko poszczególni obywatele i obywatelki – których jakość życia się poprawi – ale i Polska jako całość” – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Strategia Cyfryzacji Polski

„Strategia to ponadsektorowy dokument strategiczny w dziedzinie informatyzacji państwa, określający nadrzędny cel, jakim jest poprawa jakości życia obywateli poprzez cyfryzację do 2035 r. Jego realizacja możliwa jest tylko dzięki interwencji w szeregu obszarów, wykraczających poza tradycyjnie definiowany dział administracji – informatyzacja” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Krzysztof Gawkowski, wicepremier i obecny minister cyfryzacji zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji szereg zmian w kierunku cyfryzacji Polski. Plan został przewidziany na najbliższą dekadę, a jego koszt w ciągu 5 lat może przekroczyć 100 mld zł. Nowy dokument to aż 200 stron, które w obecnym kształcie trafią do konsultacji społecznych.

Jakie są kluczowe założenia tego projektu? Lepsza organizacja w obszarze cyfryzacji, co ma się bezpośrednio wiązać z większymi wynagrodzeniami dla osób, które tworzą potencjał cyfrowy państwa. Polska ma również stawiać na międzynarodową współpracę między innymi z korporacjami, jak też z uczelniami oraz przedstawicielami biznesu. Wśród kluczowych aspektów wskazano kwestie cyberbezpieczeństwa.

Jeden z punktów mówi o sprawiedliwej transformacji cyfrowej. „Rozwijające się cyfrowe państwo musi dbać o klimat, prawa pracowników platformowych i wsparcie osób, których miejsca pracy są zagrożone przez technologię. Nie może też myśleć, że technologia sama rozwiąże wszystkie problemy” – czytamy w kluczowych założeniach.

Cyfryzacja w 2035 roku

10-letnia strategia cyfryzacji ma doprowadzić Polskę do kilku kluczowych punktów. W 2035 roku 100% podmiotów realizujących zadania publiczne będzie pracować na systemie elektronicznego zarządzania dokumentami. Idąc dalej, 20 mln Polaków ma posiadać portfel tożsamości cyfrowej. Ponadto każdy użytkownik w Polsce będzie miał dostęp do ultraszybkich usług telekomunikacyjnych.

Zaprezentowany dokument skupia się na wielu aspektach związanych z cyfryzacją. Wśród nich przewidziano wsparcie dla przedsiębiorców oraz startupów. Według założeń ma zostać wprowadzony między innymi instrument „Cyfrowy start dla biznesu”, który wspierałby nowopowstałe firmy w rozwoju cyfrowym. Większe wsparcie mogą otrzymać również takie branże jak gry, kosmos oraz technologie kwantowe.

Dla startupów i scale-upów przewidziano stworzenie zintegrowanego i sprawnego systemu finansowania. W tym celu zostanie zintegrowane środowisko finansowe, czyli fundusze VC, BGK, GPW i banki prywatne. Dzięki temu będzie możliwa intensyfikacja współpracy oraz wypracowanie rozwiązań na rzecz mobilizacji kapitału dla startupów. Ponadto, zostaną wprowadzone zachęty fiskalne dla krajowych i zagranicznych inwestorów instytucjonalnych i prywatnych z tytułu inwestycji w startupy.

Dokument Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 roku pokazuje ambitne plany. Jednak pytanie jak to będzie wyglądać w praktyce, czy faktycznie uda się tak rozwinąć w najbliższej dekadzie?

Polecamy

Więcej w tym dziale: