Ostatni tydzień października rozpoczął się od wielkich zapowiedzi dotyczących cyfryzacji Polski pod hasłem Strategia Cyfryzacji Polski. Najbliższa dekada ma stać właśnie pod znakiem cyfryzacji w ramach nowego projektu. Ma ona poprawić jakość życia obywateli. Co więcej, za 10 lat podstawowe kompetencje cyfrowe będzie miało aż 85% Polaków.
Co zakłada projekt Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 roku? Między innymi udostępnienie usług administracji publicznej w aplikacjach mobilnych. W ciągu dekady co druga firma oraz 80% urzędów powinno już korzystać z technologii sztucznej inteligencji. Dlatego też resort cyfryzacji nie zapomina o koniecznej regulacji AI. Obecnie dokument trafi do konsultacji społecznych.
„Wyzwania stojące przed Polską w obszarach konkurencyjności gospodarki, demografii, bezpieczeństwa państwa i jego obywateli czy zdrowia sprawiają, że intensywne inwestowanie w cyfryzację w wielu obszarach przestaje być kwestią wyboru. Staje się koniecznością, bez której pozycja naszego kraju wyraźnie osłabnie. Jeśli jednak cyfryzacji zostanie nadany odpowiadający jej znaczeniu priorytet, zyskają nie tylko poszczególni obywatele i obywatelki – których jakość życia się poprawi – ale i Polska jako całość” – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Strategia Cyfryzacji Polski
„Strategia to ponadsektorowy dokument strategiczny w dziedzinie informatyzacji państwa, określający nadrzędny cel, jakim jest poprawa jakości życia obywateli poprzez cyfryzację do 2035 r. Jego realizacja możliwa jest tylko dzięki interwencji w szeregu obszarów, wykraczających poza tradycyjnie definiowany dział administracji – informatyzacja” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i obecny minister cyfryzacji zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji szereg zmian w kierunku cyfryzacji Polski. Plan został przewidziany na najbliższą dekadę, a jego koszt w ciągu 5 lat może przekroczyć 100 mld zł. Nowy dokument to aż 200 stron, które w obecnym kształcie trafią do konsultacji społecznych.
Jakie są kluczowe założenia tego projektu? Lepsza organizacja w obszarze cyfryzacji, co ma się bezpośrednio wiązać z większymi wynagrodzeniami dla osób, które tworzą potencjał cyfrowy państwa. Polska ma również stawiać na międzynarodową współpracę między innymi z korporacjami, jak też z uczelniami oraz przedstawicielami biznesu. Wśród kluczowych aspektów wskazano kwestie cyberbezpieczeństwa.
Jeden z punktów mówi o sprawiedliwej transformacji cyfrowej. „Rozwijające się cyfrowe państwo musi dbać o klimat, prawa pracowników platformowych i wsparcie osób, których miejsca pracy są zagrożone przez technologię. Nie może też myśleć, że technologia sama rozwiąże wszystkie problemy” – czytamy w kluczowych założeniach.
Cyfryzacja w 2035 roku
10-letnia strategia cyfryzacji ma doprowadzić Polskę do kilku kluczowych punktów. W 2035 roku 100% podmiotów realizujących zadania publiczne będzie pracować na systemie elektronicznego zarządzania dokumentami. Idąc dalej, 20 mln Polaków ma posiadać portfel tożsamości cyfrowej. Ponadto każdy użytkownik w Polsce będzie miał dostęp do ultraszybkich usług telekomunikacyjnych.
Zaprezentowany dokument skupia się na wielu aspektach związanych z cyfryzacją. Wśród nich przewidziano wsparcie dla przedsiębiorców oraz startupów. Według założeń ma zostać wprowadzony między innymi instrument „Cyfrowy start dla biznesu”, który wspierałby nowopowstałe firmy w rozwoju cyfrowym. Większe wsparcie mogą otrzymać również takie branże jak gry, kosmos oraz technologie kwantowe.
Dla startupów i scale-upów przewidziano stworzenie zintegrowanego i sprawnego systemu finansowania. W tym celu zostanie zintegrowane środowisko finansowe, czyli fundusze VC, BGK, GPW i banki prywatne. Dzięki temu będzie możliwa intensyfikacja współpracy oraz wypracowanie rozwiązań na rzecz mobilizacji kapitału dla startupów. Ponadto, zostaną wprowadzone zachęty fiskalne dla krajowych i zagranicznych inwestorów instytucjonalnych i prywatnych z tytułu inwestycji w startupy.
Dokument Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 roku pokazuje ambitne plany. Jednak pytanie jak to będzie wyglądać w praktyce, czy faktycznie uda się tak rozwinąć w najbliższej dekadzie?
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)