Startup DefendEye z Krakowa z rewolucyjnym produktem. Odmieni operacje obronne i ratunkowe

Informacje o autorze

22 października 2024
Udostępnij:

Pierwszy na świecie w pełni autonomiczny dron. To produkt stworzony przez polski startup DefendEye.

DefendEye

Zastosowanie dronów we współczesnym świecie jest naprawdę szerokie. Realizują one nie tylko operacje wojskowe i ratownicze. Za ich pomocą można monitorować uprawy rolne oraz stan gleb, a także dokonywać z powietrza inspekcji infrastruktury i logistyki. Wykonywanie skomplikowanych operacji, zwłaszcza w obszarze wojskowym i ratowniczym wymagało zaangażowania wykwalifikowanych specjalistów do obsługi maszyny. Wszystko wskazuje na to, że proces ten zrewolucjonizuje krakowski startup DefendEye.

Zespół projektu kierowany przez seryjnego przedsiębiorcę Jamesa Bucheimana stworzył pierwszego na świecie autonomicznego drona. Maszyna nie tylko samodzielnie lata, ale jest w stanie realizować skomplikowane misje.

Autonomiczny dron DefendEye

Dron nie wymaga wcześniejszej czasochłonnej konfiguracji. Dzięki temu jest gotowy od razu do realizacji powierzonych mu zadań. Potrafi nie tylko samodzielnie wystartować, ale realizować skomplikowane zadania związane z przeszukaniem terenu, identyfikacją celów, czy śledzeniem ich. Wszystko to, dzięki wyposażeniu go w system AI i kontrolery lotu. Rozpoznawanym celom w czasie rzeczywistym dodawane są odpowiednie znaczniki. Dzięki temu operator od razu wie, gdzie się znajdują i nie traci czasu na ich samodzielną identyfikację.

Zaawansowana autonomia drona DefendEye sprawia, że może mieć on wielorakie zastosowanie. Naturalnym wydaje się sektor wojskowy, jednak z powodzeniem może realizować on także misje dla podmiotów cywilnych. Oprócz drona zespół startupu stworzył dedykowaną mu wyrzutnię startową (Launch Tube), łatwą do przeniesienia dzięki jej kompaktowym rozmiarom. Wraz z systemem czujników ruchu umożliwia ona automatyczny start drona w przypadku obecności człowieka w promieniu 20-50 metrów.

Niski koszt przy szerokim zastosowaniu

Do produkcji drona zostały użyte niskokosztowe, biodegradowalne materiały. Dzięki temu urządzenie charakteryzuje również przystępny poziom cenowy. Producent zadbał o to, by wyposażenie drona w szereg nowoczesnych rozwiązań zwiększało jego funkcjonalność. Oprócz systemów AI jest nim między innymi kamera noktowizyjna. Masa samego drona mimo to nie przekracza 250 gramów. Umożliwia to spełnienie limitów regulacyjnych dotyczących zastosowania cywilnego.

DefendEye zamyka właśnie swoją pierwszą rundę finansowania. Zebrane w niej środki pomogą w zwiększeniu rozmiaru produkcji i wejściu na globalne rynki.

Polecamy

Więcej w tym dziale: