Simon Kohl to naukowiec, który zajmując kolejne stanowiska w Google DeepMind stopniowo dojrzewał do realizacji planu samodzielnego działania na rynku startupów biotechnologicznych. Znalazł on swoje odzwierciedlenie w startupie Latent Labs, który został zarejestrowany w 2023 roku w Londynie. Przedmiotem jego pracy jest tworzenie modeli sztucznej inteligencji, które zostaną wykorzystane przy procesach generowania i optymalizacji białek.
Latent Labs uczyni biologię programowalną
Kluczowa rola białek wynika z roli, którą odgrywają one w organizmie człowieka. Są elementem, który napędza kluczowe elementy komórek, takie jak enzymy, hormony, czy przeciwciała. Ich budowa i kształt determinuje sposób ich funkcjonowania. Jego ustalenie było dotychczas bardzo pracochłonnym procesem. Jednym z przełomów w tym zagadnieniu było AlphaFold od DeepMind. Połączenie uczenia maszynowego z danymi pozwoliło na przewidzenie kształtu około 200 milionów struktur białkowych.
Latent Labs idzie krok dalej. Jego narzędzia mają umożliwić naukowcom tworzenie nowych terapeutycznych cząsteczek od podstaw. Tego typu usprawnienia mogą pozwolić na tworzenie nowych leków, czy lepsze zrozumienie chorób.
Ważne wsparcie dla startupu
Rozwój projektu będzie możliwy dzięki pomocy inwestorów. Łączna kwota wsparcia to 50 mln dolarów. W jego skład wchodzi 10 mln dolarów rundy zalążkowej oraz runda serii A o wartości 40 mln dolarów. Współprowadzili ją partner Radical Ventures, Aaron Rosenberg oraz francuska firma VC Sofinnova Partners. Wśród inwestorów biorących w niej udział jest także założyciel ElevenLabs, Mati Staniszewski.
Środki startup przeznaczy przede wszystkim na rozbudowę infrastruktury. Pomogą także sfinansować pensje dla rozwijającego się zespołu projektowego.
Źródło grafiki: Latent Labs/LinkedIn
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)