Na inwestycję ma zostać przeznaczone ponad 55 mln dolarów. Lime zamierza dostarczyć 30 tys. nowych rowerów na rynki w Ameryce Północnej, Europie i Australii. Co więcej, jednocześnie zostaną wymienione także najbardziej zużyte pojazdy. W założeniach Lime jest także powrót na rynki w Grecji i Meksyku. Firma opuściła je podczas pandemii. Badane są także możliwości zaoferowania usług w innych krajach. Startup planuje także wprowadzenie nowych usług i pojazdów.
Rozwój Lime dzięki dobrym wynikom
Tego typu działania nie byłyby możliwe gdyby nie zadowalające wyniki w 2023 roku. Firma odnotowała w nim wzrost rezerwacji o 32%, co przyczyniło się do osiągnięcia rekordowego przychodu w kwocie 616 mln dolarów. Zysk brutto przekroczył w tym okresie 90 mln dolarów, co oznacza wzrost roczny o ponad 500%.
Co ciekawe, choć Lime rozwija się i notuje świetne wyniki, to amerykańscy konkurenci startupu przechodzą spore problemy. Wynika to z końca ery niskich stóp procentowych i coraz trudniejszego pozyskania środków z funduszy venture capital. Nie bez znaczenia są również zmiany przepisów związanych z pojazdami dwukołowymi w poszczególnych krajach, a także zmieniające się trendy w dziedzinie dojazdów do pracy. W 2023 roku zbankrutował producent skuterów Bird Global Inc. Wielu z konkurentów planuje raczej ograniczenie lub sprzedaż części swojej działalności.
Ratunek od Ubera
Lime mogło podzielić ich los już w 2020 roku. Pandemia sprawiła, że prowadzona przez startup działalność przestała być opłacalna. Wtedy na ratunek przyszedł Uber. Firma przeprowadziła rundę inwestycyjną o wartości 170 mln dolarów. Sprzedała również Lime swoją działalność współdzielenia rowerów Jump. Na koniec 2023 roku Uber posiadał około 29% udziałów w Lime.
Około 60% działalności startupu to rynki poza Stanami Zjednoczonymi. Dominują w niej miasta przyjazne rowerom, takie jak: Sydney, Rzym, Londyn, Mediolan i Paryż. Choć stolica Francji wprowadziła niedawno zakaz używania hulajnóg elektrycznych, to w obliczu zbliżających się Igrzysk Olimpijskich zwiększa dostępną flotę elektrycznych rowerów o 5000 sztuk.
To rodzi kolejne szanse na dalszy rozwój Lime. Według Bloomberga firma szykuje się również do wejścia na giełdę. Będzie to ponowna próba realizacji planów, które w Lime pojawiły się już w 2021 roku.
Źródło grafiki: Lime/Facebook
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)