Raport autorstwa Binance Research informuje o niebezpiecznym trendzie w branży krypto. Optymizm inwestorów i ich decyzje często podejmowane są na podstawie wyceny FDV (Fully Diluted Valuation) danego projektu. Jej istotą jest mnożnik ceny danej kryptowaluty i jej maksymalnej rynkowej podaży.
Problemem, na który zwracają uwagę autorzy raportu, jest fakt, że obecnie wiele startupów blokuje część tokenów. Czyni je niedostępnymi do handlu i sztucznie zmniejsza podaż. Po ich wprowadzeniu na rynek popyt często nie nadąża za zwiększoną podażą. Skutkiem tego jest znaczny spadek wartości kryptowaluty, a w konsekwencji całego projektu. Początkowa wycena FDV, na której oparty był optymizm inwestorów, okazuje się być wydmuszką.
Warto przeczytać: Wiosna w krypto funduszach VC. Inwestycje w startupy krypto zyskują zainteresowanie
Startupy krypto blokują miliardy dolarów
Zgodnie z analizą Binance Research w latach 2024-2030 zostaną odblokowane tokeny o łącznej wartości 155 mld dolarów. Obecnie wiele nowych projektów oferuje podaż w ilości o 80% niższej niż maksymalna. Jej tak ogromny wzrost spowoduje załamanie wyceny wielu startupów. By jej zapobiec, należałoby wykonać inwestycje o wartości 80 mld dolarów. Wtedy zwiększona podaż ma szansę zostać zrównoważona. W obliczu wahań rynkowych wątpliwe jest podjęcie przez startupy krypto tak dużych inwestycji.
Czy z tej pułapki jest wyjście?
Nie będąc oryginalnym, ale jednocześnie zachowując szczerość, należy zauważyć, że najlepiej byłoby po prostu w tę pułapkę nie wchodzić. Oczywistym jest jednak fakt, że nikt nie zrobiłby tego, wiedząc o ryzyku. Dlatego kluczowym działaniem na przyszłość jest to, by temu ryzyku zapobiegać.
Jak to zrobić? Autorzy raportu podkreślają, że kluczowa jest zmiana myślenia u twórców startupów krypto w zakresie projektowania długoterminowej tokenomiki. Powinna ona uwzględniać ryzyko zawyżonej wyceny FDV przy niskiej podaży tokenów. Ich sprawiedliwa dystrybucja, spalanie tokenów, przyznawanie uprawnień w oparciu o kamienie milowe i zwiększanie początkowej podaży w obiegu, mogą znacząco ograniczyć przyszłą presję sprzedażową. Również inwestorzy VC powinni współpracować z twórcami startupów tak, by zapewnić sprawiedliwą dystrybucję tokenów i ograniczyć ryzyko zawyżonych wycen.
To strategia długofalowa, na której efekty trzeba będzie poczekać. Obecnie inwestorzy powinni więcej czasu poświęcić na analizę podstaw projektów i ich tokenomiki. Takie działanie może pomóc im uniknąć wpadnięcia w „kryptopułapkę”.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)