Startupy, które funkcjonują w Unii Europejskiej, od lat muszą zmagać się ze specyficznymi warunkami funkcjonowania. Coraz częściej ich środowisko podnosi opinię o hamowaniu rozwoju i konkurencyjności za sprawą unijnych regulacji prawnych. Być może jego głosu wysłuchają unijni regulatorzy. Powstaje strategia na rzecz startupów UE, a Komisja Europejska właśnie ogłosiła zakończenie publicznych konsultacji w jej sprawie.
Strategia na rzecz startupów UE — konsultacje
Ich proces trwał 4 tygodnie. Podczas nich głos zabrało 589 osób z 36 krajów. Najwięcej przedstawicieli to osoby z Belgii (115), Holandii (64) i Niemiec (64). Opinie respondentów zebrane w formie ankiety mają posłużyć do sformułowania unijnej strategii.
„Wnioski zebrane w ramach konsultacji będą stanowić podstawę naszych działań na rzecz stworzenia bardziej sprzyjającego środowiska dla startupów i scaleupów, napędzając innowacyjność i konkurencyjność w całej UE” – powiedziała Jekaterina Zachariewa, komisarz ds. startupów, badań naukowych i innowacji.
Do kluczowych obszarów, które wskazali ankietowani, należy łatwiejszy dostęp do finansowania i uproszczenie procedur jego uzyskania. Ważnym postulatem jest także zniesienie ograniczeń regulacyjnych i biurokratycznych dla startupów. Przedstawiciele środowiska wskazali również na potrzebę zwiększenia udziału startupów w zamówieniach publicznych. Uważają także, że Unia Europejska powinna ułatwić im dostęp do ośrodków badawczych i akceleratorów.
Ostateczną strategię UE dotyczącą startupów Komisja Europejska przedstawi pod koniec maja 2025 roku.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)