Z pewnością tak jak w wielu innych kwestiach związanych z biznesem, tak również w osiągnięciu przez startup sukcesu mierzonego statusem jednorożca nie ma reguły. Analiza rynku może jednak skutkować sformułowaniem kilku kluczowych wniosków. Mogą być one pomocne dla całego sektora startupów i ukierunkować je na kolejne działania. Z pewnością zdobycie tej wiedzy jest właściwsze niż oczekiwanie na spektakularny sukces.
Z tego założenia wyszli twórcy badania Stanford VC Initiative. Jego analiza i jej poszerzenie przez portal Crunchbase to dane dotyczące ponad 1500 jednorożców z USA.
Stworzenie jednorożca to proces
Założyciele startupów, które chcą w przyszłości osiągnąć status jednorożca, oprócz ciężkiej pracy muszą uzbroić się w cierpliwość. Zgodnie z wynikami badania, średni czas na wykonanie tego założenia zajmuje obecnie około 6,5 roku. Oczywiście w gronie jednorożców znajdują się przykłady odchyleń w obu kierunkach.
Startupy Inflection AI i World Labs osiągnęły status jednorożca już w ciągu kilku miesięcy od powstania. Natomiast Keyfactor i Kiteworks to przykłady projektów, które na ten sukces czekały odpowiednio 22 i 25 lat. Ilość startupów, które osiągnęły ten krok w określonym czasie liczonym w latach, znajduje się na poniższym wykresie.
![](https://mambiznes.pl/wp-content/uploads/2025/02/Zrzut-ekranu-2025-02-12-110849.png)
Źródło: https://www.linkedin.com/in/ilyavcandpe/
Finansowanie kluczowe dla jednorożców
Badania pokazują także średni czas, jaki przyszłym jednorożcom zajmuje zabezpieczenie pierwszej rundy finansowania. I tak większość z nich robi to w ciągu pierwszych dwóch lat funkcjonowania. Na 1000 przyszłych jednorożców aż 453 z nich pierwszą rundę venture capital przeprowadziło w kilka miesięcy od powstania. Kolejne 281 z nich zrobiło to przed końcem drugiego roku prowadzenia działalności.
Większość startupów, by stać się jednorożcem, potrzebowało około pięciu rund finansowania. Również i tu występują jednak różnice. 125 firmom udało się osiągnąć status jednorożca po mniej niż dwóch rundach. Jednak 331 podmiotów do tego celu potrzebowało przynajmniej ośmiu rund. Rekordowe 3 firmy wymagały aż 18 finansowań venture capital.
![](https://mambiznes.pl/wp-content/uploads/2025/02/Zrzut-ekranu-2025-02-12-111526.png)
Źródło: https://www.linkedin.com/in/ilyavcandpe/
Mimo iż przypadki spektakularnych i szybkich sukcesów technologicznych startupów rozpalają wyobraźnie, to marzenia wciąż przegrywają w starciu z twardymi danymi. Twórcy startupów powinni uzbroić się w cierpliwość i mieć świadomość, że budowa jednorożca to długotrwały proces. Takie nastawienie może sprawić, że finalnie pomogą swojemu szczęściu. Bo i ono jest potrzebne, ale tylko jako dopełnienie ciężkiej pracy.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)