CBRTP jest niezależnym, komercyjnym centrum badań i rozwoju, które funkcjonuje od 2013 roku. Oprócz własnych badań zarządza także funduszem VC Link, który dokonuje inwestycji w obszarach inżynierii materiałowej, energetyki, automatyzacji i robotyzacji przemysłu. Naukowcy CBRTP pracując nad jednym z projektów, stworzyli rozwiązanie, którego potencjał zaskoczył nawet twórców.
„W trakcie prac nad jednym z naszych projektów stworzyliśmy biobójczą włókninę biodegradowalną, szybko okazało się, że materiał ten może mieć więcej zastosowań. Dostrzegając jego ogromny potencjał, postanowiliśmy go wykorzystać. Pierwszym i jak się okazało trafionym pomysłem, było zastosowanie go w zasiewie roślin. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy testy, które przeszły nasze oczekiwania” – mówi Grzegorz Putynkowski, prezes Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.
Biodegradowalna trawa
W skład materiału włókniny wchodzi polilaktyd, który wytwarzany jest ze skrobi kukurydzianej. Oprócz przyjaznego dla środowiska składu cechuje ją pełna biodegradowalność. Co więcej, stanowi także odżywkę dla roślin, dzięki czemu do gruntu nie jest wprowadzany odpad. Włókninę w formie rolki wystarczy rozłożyć, a po kilku tygodniach zacznie z niej kiełkować trawa. Sama włóknina rozpada się w ciągu roku, do tego czasu zabezpieczając trawę przed działaniem chwastów.
„Naszą włókninę z trawą można przyciąć do potrzebnego kształtu i przymocować do podłoża biodegradowalnymi szpilkami tak, aby nie była podwiewana przez wiatr. Włóknina zapobiega również wydziobywaniu nasion przez ptaki, a także wymywaniu ich przez wodę. Do tego daje bardzo równomierny rozkład nasion na całej powierzchni. W tym właśnie zakresie jest to milowy krok w stosunku do zasiewu samymi nasionami, gdzie powyższe trudności występują. Oczywiście pamiętamy o tym, że gleby są różne i wymagają odmiennego przygotowania. Z tego powodu w pierwszej kolejności do sprzedaży wprowadzimy trawę uniwersalną” – wyjaśnia Grzegorz Putynkowski.
Nowa linia produktowa
CBRTP nie zamierza jednak zatrzymywać się jedynie na uniwersalnej trawie. Ma być ona jedynie pierwszym z nowej linii produktów Floro Garden. W dalszej kolejności mają być do niej wprowadzane kolejne gatunki traw, ale także kwiatów i warzyw. Planuje się także, by w biodegradowalnej włókninie umieścić nasiona innych roślin, co uprości prowadzenie upraw na przykład w domowych ogródkach.
Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu bieżące przychody generuje z realizacji projektów oraz sprzedaży usług doradczych. Długoterminowe zyski zapewniają mu licencje i prawa do projektowanych rozwiązań i wynalazków. Rozpoczęcie sprzedaży biodegradowalnej trawy planuje się na wiosnę bieżącego roku.
Komentarze
Czytałem w kwietniu że będzie dostępna wyłącznie w Leroy Merlin - niestety pracownicy nic nie wiedzą. Pytanie więc, gdzie można kupić ten produkt?