NATO DIANA, czyli Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic, to międzynarodowy akcelerator innowacji obronnych. Skupia się on na firmach, które tworzą rozwiązania technologiczne tzw. dual-use. To oznacza, że mogą one znaleźć zastosowanie zarówno w sektorze cywilnym, jak i wojskowym. Jednym z laureatów ubiegłorocznej edycji konkursu został polski startup Revobeam, natomiast w tym roku dołączył m.in. startup QurieGen, założony przez Polkę, Kingę Matułę.
W ramach programu QurieGen otrzyma finansowanie w wysokości 100 tys. euro. Ponadto będzie mieć dostęp do ponad 180 ośrodków testowych oraz weźmie udział w jednym z 13 dedykowanych akceleratorów. Co więcej, startup będzie miał możliwość współpracy z mentorami światowej klasy, którzy pomogą przyspieszyć rozwój technologii i jej wdrożenie na szeroką skalę.
QurieGen jest odpowiedzialne za technologię pozwalającą zrozumieć jak lek działa w komórce. „Nasz startup działa w modelu farmtechowym. W praktyce łączymy technologię z procesem „drug discovery” (przyp. red. odkrywanie leków) i sztuczną inteligencją. Stworzyliśmy technologię, która pozwala zrozumieć jak lek działa w komórce, czyli co się dzieje na poziomie molekularnym. Pozwala to nam również zrozumieć co się dzieje w danych jednostkach chorobowych i znajdować „targety” i biomarkery. QurieGen koncentruje się na onkologii. Potrafimy generować dane, które pokazują nam to co dotychczas w biologii było niedostępne” – powiedziała Kinga Matuła w wywiadzie dla MamBiznes.
QurieGen w programie NATO DIANA
Program NATO DIANA to wyjątkowa okazja dla startupów takich jak QurieGen. Mogą się przyczynić do przełomowych zmian i rozwoju technologii o realnym wpływie na świat. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, DIANA poprzez program akceleracyjny i sieć ośrodków testowych, łączy startupy z użytkownikami końcowymi, naukowcami i integratorami systemów w celu rozwijania nowych, atrakcyjnych głębokich technologii z rozwiązaniami podwójnego zastosowania dla Sojuszu.
Działalność QurieGen koncentruje się na analizie pojedynczych komórek oraz precyzyjnym odkrywaniu leków. Głównym celem jest wspieranie rozwoju opieki zdrowotnej. Startup został założony przez Kingę Matułę, jednak działa na rynku holenderskim. „Z moich obserwacji widzę, że tutaj ludzie są bardzo przedsiębiorczy i w Holandii naprawdę powstaje wiele startupów. Nawet mam wrażenie, że jest lekkie przesycenie tym tematem. Ponadto powstaje tutaj wiele programów akceleracyjnych dedykowanych tylko jednemu sektorowi, gdzie trzeba dodatkowo spełniać jeszcze inne wymagania” – oceniała założycielka QurieGen w wywiadzie dla MamBiznes.
W ostatnim czasie QurieGen zostało zakwalifikowane do programu akceleracyjnego NATO DIANA. W jego ramach otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 100 tys. euro. Dodatkowo otrzyma dostęp do ponad 180 ośrodków testowych oraz weźmie udział w jednym z 13 dedykowanych akceleratorów.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)