Sztuczna inteligencja do regulacji. Rozpoczęto konsultacje społeczne

Informacje o autorze

17 października 2024
Udostępnij:

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że projekt ustawy o systemach AI trafił do konsultacji społecznych. Sztuczna inteligencja i jej rozwiązania mają zostać prawnie uregulowane.

Sztuczna inteligencja

Projekt ustawy dotyczącej AI i jej wykorzystania ma być wdrożeniem europejskich regulacji. Sztuczna inteligencja i jej systemy zostały uregulowane w ramach AI Act. Unijne przepisy przyjęto 1 sierpnia 2024 roku. Krajowe prawo ma pomóc wdrażać tego typu rozwiązania w przedsiębiorstwach w zgodzie z regulacjami Unii Europejskiej.

Wiceminister cyfryzacji, Dariusz Standerski podczas środowej konferencji prasowej podkreślił, że dzięki nowym przepisom więcej firm i instytucji będzie mogło korzystać z AI. Skutkiem tego będzie poprawa jakości usług i zwiększenie produktywności.

Założenia ustawy

Ustawa o systemach sztucznej inteligencji zakłada powołanie Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji. Organ oprócz nadzoru rynku stosowania AI ma wspomagać rozwój sztucznej inteligencji w Polsce. Zgodnie z propozycją resortu członkami komisji mają być przedstawiciele: ministra cyfryzacji, KPRM, prezesa UODO, prezesa UOKIK, KNF, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, KRRiT, a także prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W jej pracach mieliby również uczestniczyć związki zawodowe i reprezentanci związku pracodawców.

W projekcie ustawy proponuje się również między innymi coroczną informację dotyczącą mocy obliczeniowych i energii na potrzeby AI. Ma być to zobowiązaniem Ministerstwa Cyfryzacji. To działanie, które ma wspomóc rozwój sztucznej inteligencji w Polsce.

Sztuczna inteligencja do konsultacji

Nowe przepisy zakładają także wydawanie rekomendacji najlepszych praktyk wykorzystywania AI. Komisja Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji ma publikować także interpretacje generalne i indywidualne dla firm. Ma to zapewnić przedsiębiorstwa o zgodności stosowanych przez nie systemów z unijnym aktem o AI.

Wiceminister Standerski ogłosił rozpoczęcie konsultacji społecznych w sprawie nowych regulacji. Według jego słów proces ma być długi i rzetelny tak, aby finalny projekt był maksymalnie prostą i elastyczną procedurą. Tylko w takim kształcie odbiorcy mogą potraktować nowe przepisy jako rzeczywistą pomoc w rozwoju ich działalności.

Warto przeczytać: Umowy zlecenia i o dzieło nie zostaną ozusowane? Reforma się oddala

Polecamy

Więcej w tym dziale: