Do tego ciekawego wniosku można dojść na skutek działań naukowców ze Stanford i Google DeepMind. Zespół pod przewodnictwem Joon Sung Parka stworzył na podstawie wywiadów repliki agentów AI. Sztuczna inteligencja za każdym razem miała odwzorować charakter jednej z tysiąca osób, które wzięły udział w badaniu. Efekty badania są obiecujące i mogą finalnie wpłynąć na kształt przyszłych agentów AI.
Dwie godziny na cyfrowego klona
Podstawą działania była seria dwugodzinnych wywiadów z uczestnikami badania. Rozmowa obejmowała różnorodne tematy związane z poglądami i wydarzeniami z życia danej osoby. Na tej podstawie konstruowano agentów AI, mających odwzorowywać charakter i osobowość konkretnej osoby.
Dopasowanie sprawdzono za pomocą testów osobowości, ankiet społecznych i gier logicznych. Te same ćwiczenia wykonali uczestnicy badania i przypisani do nich agenci sztucznej inteligencji. Stopień dopasowania wyników to 85%.
Sztuczna inteligencja i jej nowe możliwości
Obiecujące wyniki badań zespołu mogą znacząco zmienić podejście do tworzonych obecnie agentów AI. Ich istotą jest szkolenie do wykonywania określonych zadań tak, by pozytywnie wpłynąć na wydajność procesu produkcji.
Agenci sztucznej inteligencji wyposażeni w ludzkie cechy mogliby zostać wykorzystani w zupełnie inny sposób. Wachlarz możliwości jest tu naprawdę szeroki. Mowa na przykład o testowaniu każdego rodzaju produktu, czy usługi. Tego typu funkcjonalności mogą zostać również użyte do symulacji, która pozwoli poznać przyczyny występowania różnych zjawisk. Mogą to być m.in. zachowania wywołujące uliczne korki, czy wyłonienie cech zwiększających podatność na internetowe oszustwa.
Szanse na tego typu zastosowania rosną z uwagi na fakt, że do tworzenia tego typu agentów wystarczy krótki, dwugodzinny proces. Tego typu wnioski mogą sprawić, że w dziedzinie sztucznej inteligencji nastąpi kolejny przełom. A to jeszcze bardziej napędzi zainteresowanie inwestorów.
Artykuł powstał na podstawie materiału „AI can now create a replica of your personality” opublikowanego na łamach MIT Technology Review.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)