Taksówki powietrzne coraz bliżej startu. Joby Aviation ogłasza kolejny kamień milowy

Informacje o autorze

02 lipca 2025
Udostępnij:

Niedawno informowaliśmy o wsparciu finansowym dla startupu Joby Aviation. Teraz firma jest coraz bliżej uruchomienia elektrycznych taksówek powietrznych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Joby Aviation

Celem Joby Aviation jest uruchomienie i upowszechnienie usług taksówek powietrznych. Startup opracowuje elektryczny samolot pionowego startu i lądowania eVTOL. Firma zakończyła właśnie testy lotów załogowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Działalność w regionie ma rozpocząć się w 2026 roku.

„Zjednoczone Emiraty Arabskie są platformą startową dla globalnej rewolucji w sposobie przemieszczania się. Oprócz budowy wydajnego statku powietrznego rozwijamy też kompleksowy program obsługi pasażerskiej z globalnymi zdolnościami operacyjnymi oraz skalowalną i trwałą produkcją. Nasze loty i obecność operacyjna w Dubaju to ogromny krok w kierunku dodania usług powietrznych taksówek w codzienne życie na całym świecie. Razem z naszymi wizjonerskimi partnerami zapalamy przyszłość, w której cichy i bezemisyjny lot stanie się nową normą. Pokazujemy siłę amerykańskiej innowacyjności na arenie międzynarodowej” — powiedział JoeBen Bevirt, założyciel i dyrektor generalny Joby Aviation.

Joby Aviation na fali wzrostowej

I to dosłownie. Tylko na początku tygodnia kurs akcji Joby Aviation wzrósł o około 12%, po informacji o coraz bliższym starcie taksówek powietrznych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jeszcze pod koniec maja pisaliśmy o wsparciu finansowym w wysokości 250 mln dolarów od Toyoty. To zielone światło dla innowacyjnego startupu, ponieważ w samym 2020 roku Toyota zainwestowała w Joby Aviation kwotę 394 mln dolarów.

Pierwszy vertiport (lotnisko dla taksówek powietrznych) ma powstać w Dubaju, a jego budowa rozpoczęła się jeszcze w listopadzie 2024 roku. Pierwszy pojazd dotarł już ZEA, a ponadto przeprowadzono testy lotów załogowych. Tym samym amerykański startup przybliża się do uruchomienia swojej usługi w 2026 roku.

Przypomnijmy, że Joby Aviation w ubiegłym roku zdobył wyłączne prawa do obsługi powietrznych taksówek w Dubaju przez 6 lat. Samolot Joby został zaprojektowany do przewozu pilota i maksymalnie czterech pasażerów z prędkością do 200 mil na godzinę (~320 km/h). Zapewnia przy tym minimalny hałas i zerową emisję operacyjną. Oferuje szybsze, cichsze i wygodniejsze przemieszczanie się na krótkich trasach, w codziennych dojazdach oraz w ramach szerszej mobilności regionalnej.

Choć dla niektórych taksówki powietrzne, rodem z amerykańskiego serialu Jetsonowie, mogą wydawać się abstrakcyjne, to zyskują one coraz mocniej na znaczeniu. Nadal muszą mierzyć się z wyzwaniami regulacyjnymi, które są bezpośrednio związane z bezpieczeństwem. Jednak ich główną zaletą ma być ograniczenie korków w przyszłości i redukcja emisji dwutlenku węgla.

Źródło grafiki: Joby Aviation

Polecamy

Więcej w tym dziale: