Uber chce dotrzeć do klientów offline. Pomogą w tym uberomaty

Informacje o autorze

30 lipca 2024
Udostępnij:

Platforma umożliwiająca zamówienie taksówki online nie zamierza poprzestawać na świecie wirtualnym. Uberomaty mogą już wkrótce pomóc w pozyskaniu nowej grupy klientów.

Uber

Uber przebojem wdarł się na polski rynek przewozów taksówkarskich. Swoje usługi w Polsce świadczy od 2014 roku. Przez ten czas aplikacja Uber stała się jedną z najpopularniejszych wśród tego typu rozwiązań. Nie odbyło się to jednak bez protestów tradycyjnych korporacji taksówkarskich. Zarzucały one bowiem rozwiązaniom tego typu łatwiejszy proces licencjonowania kierowców i inne działania, które miały nosić znamiona nieuczciwej konkurencji. 

Choć przynajmniej jakaś część uwarunkowań prawnych zdążyła się zmienić, to już wkrótce taksówkarze mogą mieć kolejny powód do otwartej wojny z Uberem.

Warto przeczytać: Duża inwestycja Xiaomi. Chce zagrozić potentatom branży pojazdów elektrycznych

Uberomaty sposobem powiększenia zasięgu

Wszystko przez to, że Uber planuje w Polsce wejście na grunt zarezerwowany do tej pory dla tradycyjnych taksówek. Chodzi o klientów, którzy nie korzystają z aplikacji mobilnych i Internetu. Do tej pory byli więc oni klientami korporacji taksówkarskich. Wygląda jednak na to, że również i tę grupę postanowił zawładnąć Uber. Pomóc w tym mają tzw. uberomaty. 

To stacjonarne automaty, które montowane na ulicach miast, oferują możliwość zamówienia kursu z kierowcą Ubera. Tego typu rozwiązanie było już testowane przez firmę w Czechach. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, firma poważnie przygotowuje się do wprowadzenia tego typu urządzeń w Polsce.

Przepisy mogą pomóc taksówkarzom

Czy już wkrótce będzie można obejrzeć kolejny odcinek batalii między taksówkarzami, a Uberem? Być może, jednak tym razem tradycyjnym przewoźnikom mogą pomóc ograniczenia prawne. Przynajmniej na początku.

Wprowadzenie uberomatów ograniczają bowiem względy prawne. Konkretnie chodzi o system e-fiskalizacji. Jego obowiązywanie sprawia, że automaty taksówkowe trzeba będzie dodatkowo przystosować do rejestrowania w zewnętrznym systemie wszystkich transakcji. A to może opóźnić w czasie plany wprowadzenia urządzeń w Polsce.

Przeszłość pokazuje jednak, że amerykańska spółka potrafi sobie skutecznie radzić z różnego rodzaju zawiłościami regulacyjnymi. Jeśli przygotuje skuteczne rozwiązanie, Polska ma szansę stać się jednym z pierwszych na świecie państw, w którym staną uberomaty.

Warto przeczytać: Kolejne wsparcie Alphabet dla działu pojazdów autonomicznych. Waymo otrzyma 5 mld dolarów

Polecamy

Więcej w tym dziale: