Urzędy skarbowe poprawiły skuteczność. Kontroli jest coraz mniej, ale ich efekty są imponujące

Informacje o autorze

01 października 2024
Udostępnij:

Blisko 99% kontroli podatkowych z pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku zakończyło się wykryciem nieprawidłowości. To pozytywny trend, zwłaszcza że ich ogólna liczba była wyraźnie mniejsza niż przed rokiem.

urzędy skarbowe

Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów, w okresie od stycznia do końca czerwca 2024 roku przeprowadzono w Polsce 5108 kontroli podatkowych. To liczba o 16,1% mniejsza niż przed rokiem, kiedy to było ich 6086. Sytuacja w tym okresie wygląda podobnie również w przypadku kontroli celno-skarbowych. Tu ich liczba zmniejszyła się o 17,9% (3933 w 2024 roku w stosunku do 4790 w I połowie 2023 roku).

Widać wyraźnie, że urzędy skarbowe postawiły na jakość. W przypadku przeprowadzonych w tym roku kontroli podatkowych, aż 98,6% z nich zakończyło się wykryciem nieprawidłowości.

Warto przeczytać: Spółki czeka masowa wymiana składów zarządów? Wszystko przez parytet płci

Lepsze możliwości urzędów skarbowych

Eksperci zauważają, że do poprawy skuteczności przyczyniają się coraz bardziej zaawansowane narzędzia, którymi dysponują urzędy skarbowe. Również to jest przyczyną mniejszej liczby przeprowadzanych kontroli. Urzędnicy są już na wczesnym etapie w stanie skuteczniej wytypować podmioty, wobec których wszczęcie kontroli będzie zasadne. I jednocześnie odrzucić te, które nie przyniosą efektów.

„Do spadku liczby kontroli podatkowych i celno-skarbowych przyczyniają się m.in. coraz lepsze narzędzia analityczne, które posiada KAS. One, wykorzystując m.in. sztuczną inteligencję i big data do typowania podatników do kontroli, mogą być bardziej precyzyjne i skoncentrowane na przypadkach o najwyższym ryzyku. Lepsze technologie pozwalają również dokonać skuteczniejszych działań prewencyjnych, a więc wcześniejszego identyfikowania i eliminowania ryzyk” – komentuje Marek Zieliński, prezes Krajowego Instytutu Kontroli Biznesowej (KIKB), były dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej we Wrocławiu.

Kropla w morzu

Dobry nastrój może się nieco popsuć, gdy weźmie się pod uwagę kwotę uszczupleń budżetu państwa, którą udało się w wyniku tych kontroli udaremnić. W pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku wyniosły one 907,591 mln zł. To o 21% mniej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Jest to również niewielka wartość, biorąc pod uwagę perspektywę całości wpływów do budżetu.

„W porównaniu z całkowitą liczbą kontroli, kwota uszczupleń wynosząca ponad 907 mln zł może być uznawana za relatywnie dużą, ale w kontekście całościowych wpływów budżetowych – stosunkowo niewielką. Oznacza to, że kontrole są skuteczne w wykrywaniu naruszeń. Choć same nieprawidłowości mogą nie być na tyle powszechne, by stanowić znaczące zagrożenie dla budżetu” – analizuje były dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej we Wrocławiu.

Czy tak jest okaże się prawdopodobnie w drugiej połowie 2024 roku. Eksperci przypuszczają, że wobec rosnących wydatków budżetowych działania kontrolne urzędów zostaną zintensyfikowane. Wtedy narzędzia stosowane przez urzędników przejdą kolejne testy skuteczności, tym razem na większej grupie.

Warto przeczytać: Polacy oddają państwu coraz większą część wynagrodzenia. Długoterminowe skutki nie będą korzystne

Polecamy

Więcej w tym dziale: