Jeszcze kilka lat temu tworzenie aplikacji mobilnych mogło stanowić dla wielu wyzwanie. React Native to platforma programistyczna stworzona przez Facebooka (obecnie Meta), która umożliwia przyspieszenie tego procesu. Wrocławski Callstack powstał kilka miesięcy po premierze React Native. Jego celem jest wsparcie deweloperów przy tworzeniu natywnych aplikacji.
Dzisiaj spółka zawarła strategiczne porozumienie inwestycyjne z funduszami powiązanymi z Viking Global Investors. Nabyły one większościowy pakiet udziałów w Callstack i tym samym wyceniły ją na 500 mln zł.
„Viking wnosi do współpracy bogate doświadczenie w skalowaniu firm programistycznych na rynkach międzynarodowych i podziela długofalową wizję Callstack dotyczącą rozwoju technologii React Native oraz rozwiązań wieloplatformowych” – czytamy w oficjalnym komunikacie.
Globalna ekspansja Callstack
„Historie sukcesów są pisane z wielu perspektyw bo sukces zazwyczaj jest zasługą wielu osób. Dla mnie historia sukcesu Callstack zaczyna się od dwóch super mocnych osób – Anna Lankauf i Mike Grabowski. Oboje pracowali w Divante, choć w różnym czasie i nie mieli się okazji poznać. Oboje byli maksymalnie ambitnymi i ciężko pracującymi osobami. Gdy po kilku latach od odejścia Mike z Divante, Piotr Karwatka spotkał go ponownie, okazało się, że Mike współtworzy nowy projekt Open Source. Piotr od razu zobaczył w tym projekcie olbrzymi potencjał. Panowie wspólnie zainspirowali się do stworzenia firmy, która mogłaby współtworzyć raczkującą wtedy technologię React Native. Bardzo zależało nam na biznesowej osobie w takiej firmie, połączyliśmy zatem Michała z Anią i w kawiarni Tutti Frutti we Wrocławiu dogadaliśmy deal. Zakładamy firmę, dajemy Wam jakąś mini kasę na start i zobaczymy co z tego wyjdzie” – wspomina początki Callstack Tomasz Karwatka na LinkedInie.
Jak wspomnieliśmy, Callstack powstał blisko dekadę temu. Od tego czasu odgrywa kluczową rolę w rozwoju React Native. Firma odpowiada za popularne biblioteki Open Source, z których korzystają największe zespoły technologiczne na świecie. Z jej rozwiązań skorzystano ponad 20 mln razy, co potwierdza ich realne zastosowanie w produktach na dużą skalę.
Pozyskana inwestycja od funduszy Viking stanowi istotny krok w dalszym rozwoju spółki. Umożliwi Callstack kontynuację ekspansji, rozwój produktów oraz intensyfikację działań innowacyjnych. Warto podkreślić, że Viking zarządza kapitałem przekraczającym 50 mld dolarów w ramach inwestycji publicznych i prywatnych.
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, w ramach transakcji udziały należące do Anny Lankauf, współzałożycielki i CEO Callstack w latach 2016–2022, a także Piotra i Tomasza Karwatki, zostały objęte przez nowego inwestora. Natomiast Mike Grabowski, współzałożyciel i CTO Callstack, pozostaje zaangażowany kapitałowo i operacyjnie. Będzie prowadzić firmę z Krisem Lisem, CEO, w ścisłej współpracy z funduszem Viking jako partnerem strategicznym.
Źródło grafiki: Callstack
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)