Rankingi Global Cities Index oraz Global Cities Outlook są co roku przygotowywane przez firmę doradczą Kearney. Pierwszy z nich skupia się na sile miast w przyciąganiu i utrzymywaniu globalnych przepływów kapitału, pomysłów oraz społeczeństwa. Global Cities Outlook ocenia z kolei możliwości ich globalnego znaczenia w przyszłości. W obu rankingach od lat obecna jest również Warszawa. Co więcej, zajmowane przez nią miejsca w obu z nich wzrosły.
Ranking Global Cities Index
W tegorocznej edycji Global Cities Index polska stolica uplasowała się na 61 miejscu na 156 miast ujętych w zestawieniu. To awans o 4 pozycje w stosunku do ubiegłorocznego badania. Choć tendencja jest prawidłowa, to inne miasta regionu pokazują, że można rozwijać się szybciej.
Wciąż niedościgniona pozostaje np. Praga, która plasuje się na 47 miejscu rankingu. Wzorem dla Warszawy mógłby być także Budapeszt, który jeszcze rok temu był zestawiony za naszą stolicą. Obecnie zajmuje już 56 miejsce Global Cities Index, a więc skuteczniej przyciąga kapitał i ludzi.
Warszawa w Global Cities Outlook
To, że przyszłość może być dla Warszawy lepsza można odczytywać jednak z drugiego z wymienionych rankingów. Analitycy Kearney widzą w mieście znaczny potencjał. Świadczy o tym jej awans aż o 19 pozycji w stosunku do ubiegłorocznej edycji Global Cities Outlook. W najnowszym rankingu stolica Polski zajmuje 53 miejsce.
Ten wynik pozwala wierzyć, że pozycja Warszawy w stosunku do innych miast regionu w kolejnych latach będzie się poprawiać. Choć należy pamiętać, że z pewnością i one nie zmarnują tego czasu. Warto więc sprawdzone w regionie rozwiązania przenieść na nasz krajowy grunt.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)