W każdym roku podatkowym przedsiębiorcy mają możliwość zmiany formy opodatkowania. Nie mogą uczynić tego jednak w dowolnym czasie. Ważny termin w tym kontekście to 20 lutego 2025 roku. Tylko do tego dnia można wskazać nową formę rozliczenia podatkowego za 2025 rok w większości przypadków.
Zmiana formy opodatkowania
Powyższej zmiany można dokonać poprzez złożenie oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Dokument ten można złożyć osobiście lub w formie elektronicznej. Termin graniczny wynika z momentu uzyskania pierwszego przychodu z działalności gospodarczej w danym roku.
Informacja do urzędu skarbowego musi dotrzeć do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy w danym roku przychód z działalności gospodarczej. Dla większości przedsiębiorców datą graniczną będzie więc 20 lutego 2025 roku.
Ważny nie tylko termin
Składając oświadczenie przez CEiDG „Oświadczenie o formie opłacania podatku dochodowego” należy wskazać jedną spośród trzech dostępnych form opodatkowania. By zawiadomienie zostało złożone poprawnie, należy upewnić się, że formularz został podpisany, a następnie wysłany.
„Bazując na swoim doświadczeniu, doradzam przedsiębiorcom, aby sprawdzili, czy ich oświadczenie zostało poprawnie złożone. Najlepiej zweryfikować to upewniając się, czy otrzymaliśmy zwrotne UPO, które potwierdza prawidłowe złożenie wniosku. Niejednokrotnie bywa tak, że przedsiębiorcy są przekonani, że dopełnili wszelkich formalności, jednak z uwagi np. na błąd w wysyłce, stosowne oświadczenie nie dotarło na czas do organów podatkowych. Wówczas jest bardzo prawdopodobne, że za jakiś czas, zgłosi się do nas urząd skarbowy, żądając uiszczenia prawidłowej kwoty podatku dochodowego zgodnej ze „starą” formą opodatkowania wraz z odsetkami za zwłokę” – podpowiada Monika Piątkowska, doradca podatkowy z e-pity.pl.
Dokonanie zmiany jest tożsame z rezygnacją z formy, na podstawie której przedsiębiorca rozliczał się do tej pory.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)