Wczesne finansowanie startupów AI łapie zadyszkę. Inwestorów zaczyna męczyć sztuczna inteligencja

Informacje o autorze

18 czerwca 2024
Udostępnij:

Prawie 30 mld dolarów zainwestowano tylko w tym roku w światowe startupy AI. Dane za drugi kwartał roku pokazują jednak, że i w tym obszarze zaczyna się delikatne wyhamowywanie.

startupy AI

Ciężko mówić o drastycznej zmianie, czy nawet o jakiejś niepokojącej tendencji. Startupy AI nadal są obszarem, w który inwestorzy angażują się najchętniej. Analitycy Crunchbase sugerują jednak, że część z nich mogła odczuć znużenie tą tematyką. Potwierdzeniem tej tezy ma być niższa niż w poprzednich okresach liczba transakcji związanych z finansowaniem AI. W kończącym się już drugim kwartale roku odnotowano ich około 900. W poprzednim kwartale było ich 1052. W stosunku rocznym spadek jest jeszcze większy, wynosi bowiem 30%.

Warto przeczytać: xAI Elona Muska z nowym finansowaniem. Wpłynęło na rekordową wycenę startupu

Wartość finansowania AI wciąż w górę

Paradoksalnie mimo niższej ilości transakcji wciąż rośnie ich wartość. Drugi kwartał roku to jeden z kwartałów o najwyższych dochodach od 2022 roku. Startupy AI już teraz zyskały w nim ponad 11 mld dolarów. Sytuację ukształtowały pojedyncze ogromne inwestycje. W tym okresie ponad 1 mld dolarów zyskało pięć rund finansowań z xAI Elona Muska na czele. To dobra wiadomość dla startupów AI, nawet wobec spadającego wolumenu transakcji.

Finansowanie zalążkowe spada

Według danych Crunchbase liczba transakcji zalążkowych w drugim kwartale tego roku zamknie się w okolicach 600 rund finansowania. W zeszłym kwartale było to 779 rund, co oznacza duży spadek. W stosunku rocznym jest to mniej o ⅓. Również finansowanie na wczesnym etapie jest w tym okresie niższe niż w poprzednich. W stosunku rocznym spadło o blisko 15%.

Analitycy Crunchbase podkreślają, że jest jeszcze za wcześnie, by z tej sytuacji wyciągać długofalowe wnioski. Spadek wolumenu transakcji przy jednoczesnym wzroście ich wartości może jednak świadczyć o zmianie preferencji inwestorów. Przesuwa się ona w stronę dużych, sprawdzonych projektów. Ucierpieć mogą na tym rozpoczynające działalność startupy AI. Ta tendencja może również sprawić, że w ciągu najbliższych lat mniej firm na wczesnym etapie odnotuje duże wzrosty wartości. 

Warto przeczytać: Zeta Labs zyskuje 2,9 mln dolarów. Rozwinie autonomicznego agenta AI

Polecamy

Więcej w tym dziale: