Wypalenie zawodowe staje się coraz poważniejszym problemem. Symptomy występują u większości pracujących

Informacje o autorze

14 listopada 2024
Udostępnij:

Co najmniej jeden z objawów, który charakteryzuje wypalenie zawodowe, wskazało u siebie 78,3% aktywnych zawodowo Polaków. W 3 lata nastąpił wzrost tej wartości o 13%.

wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe wśród pracujących Polaków zbadano w raporcie UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl. Jego tytuł to „Polacy na granicy wypalenia zawodowego”. Niestety dane nie są optymistyczne. Aż 78,3% spośród pracujących zawodowo dostrzega u siebie co najmniej jeden objaw, który wskazuje na wypalenie zawodowe. 15,6% badanych nie widzi żadnego z nich, a 6,1% nie potrafi tego określić.

„Nie dziwi mnie, że ten problem dotyka blisko 80% respondentów. Przyczyn należy szukać w kulturze stresu, ciągłych deadline’ach i nieustannej presji, by się wykazać” – komentuje Michał Pajdak, jeden ze współautorów raportu z platformy ePsycholodzy.pl.

Wypalenie zawodowe — najpowszechniejsze objawy

W ankiecie wymieniono aż 14 symptomów, które mogą wskazać na wystąpienie tego zjawiska. Najczęściej jest to długotrwałe i silne poczucie zmęczenia lub wyczerpania i braku energii. I warto zaznaczyć, że trwa ono mimo odpoczynku, i nie jest związane z żadną chorobą (43,4%). W przypadku 25,2% badanych wystąpił brak satysfakcji z pracy i motywacji do działania. Co piąty ankietowany wskazał zwiększenie w ostatnim czasie dystansu do swojej pracy (20,8%). Niewiele mniej wykazało rozdrażnienie i niechęć do obowiązków zawodowych (20,6%).

„Silne i długotrwałe objawy mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i problemów w pracy. Kluczowe jest, aby rozpoznać je odpowiednio wcześnie i podjąć działania, zanim doprowadzą do wypalenia. Dla części osób nie obejdzie się bez konsultacji ze specjalistą” – podsumowuje psycholog Michał Murgrabia, drugi ze współautorów raportu z platformy ePsycholodzy.pl.

Polecamy

Więcej w tym dziale: