Zespół ds. deregulacji z pierwszymi propozycjami. Rafał Brzoska przedstawił efekty jego prac

Informacje o autorze

17 lutego 2025
Udostępnij:

Pierwsze pomysły mające na celu ograniczenie biurokracji i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce przedstawił prezes InPostu, Rafał Brzoska. Zespół ds. deregulacji zachęca do składania swoich propozycji.

Zespół ds. deregulacji z pierwszymi propozycjami

Zespół ds. deregulacji to inicjatywa, która powstała niejako podczas konferencji Polska. Rok przełomu. Wtedy to premier Donald Tusk zaproponował prezesowi InPostu stworzenie projektu, w którym to przedsiębiorcy będą przygotowywać projekt deregulacji. Rafał Brzoska szybko przystąpił do inicjatywy. Pierwsze efekty zaprezentowano już tydzień po tym wydarzeniu.

Na swoim profilu na portalu X przedsiębiorca przedstawił pierwsze propozycje deregulacji, a także zaprosił do udziału w inicjatywie za pośrednictwem specjalnej strony internetowej SprawdzaMY.com.

Zespół ds. deregulacji — pierwsze efekty prac

W krótkim czasie przygotowano kilkadziesiąt propozycji zmian. Już to pokazuje, że krajowy system prawny w wielu kwestiach nie stanowi pomocy, ale wyzwanie dla rozwoju przedsiębiorczości. Przykładowe propozycje zmian rozporządzeń zakładają między innymi domniemanie niewinności podatnika w rozliczeniach i niekaranie podatników i księgowych za niecelowe błędy i pomyłki. 

Kluczową zmianą w obszarze kontroli podatkowej miałoby być wprowadzenie braku możliwości przerwania biegu przedawnienia zobowiązań podatkowych poprzez wszczęcie dochodzenia w KKS na rok przed upływem przedawnienia. Przepisy podatkowe miałyby być łatwiejsze w interpretacji również dzięki zwiększeniu liczby wydawanych interpretacji ogólnych przez Ministra Finansów.

Propozycje zmian dotyczą również usprawnienia cyfryzacji w kontaktach urzędowych. Zakłada się dalszą identyfikację usług możliwych do przeniesienia do aplikacji mObywatel, a także integrację istniejących systemów administracyjnych w usługach dla obywateli. Zespół ds. deregulacji sięga w swoich założeniach jednak dużo dalej.

„Nie będziemy zajmować się tylko rozporządzeniami. Jak widzicie, jest mnóstwo projektów dotyczących wielu dziedzin życia, które wymagają zmian ustawowych. Co więcej, są te, które wymagają zmian na poziomie Unii Europejskiej. Mamy dzisiaj prezydencję Polski w Brukseli. To oznacza, że mamy szansę wpłynąć na deregulacje na poziomie europejskim i tym samym poprawić również warunki funkcjonowania w Polsce” – powiedział Rafał Brzoska w krótkim filmie wideo.

Pełną listę propozycji zespołu, a także personalia osób zaangażowanych w projekt można znaleźć na jego stronie internetowej. Wśród ekspertów warto wymienić dra Macieja Kaweckiego, popularyzatora nauki; Annę Streżyńską, ekspertkę ds cyfryzacji i regulacji oraz dra hab. n. pr. Przemysława Litwiniuka.

Póki co propozycji jest nieco mniej niż słynne „100 konkretów”, co daje nadzieję, że uda się wprowadzić w życie chociaż kilka z nich.

Źródło grafiki: SprawdzaMY

Polecamy

Więcej w tym dziale: