Zmiany zostały zapowiedziane 18 grudnia 2024 roku. Wtedy to Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny. Wprowadzenie nowej klasyfikacji PKD 2025 było konieczne ze względu na dostosowanie krajowych regulacji do aktualnych międzynarodowych standardów.
Przedsiębiorcy mają 2 lata na dostosowanie się do nowej systematyki. W określonych przypadkach nowa klasyfikacja będzie obejmować ich już teraz.
Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności
Klasyfikacja PKD 2025 jest zgodna z dotychczas obowiązującą PKD 2007. Dostosowano ją jednak do specyficznych potrzeb polskiego rynku, poprzez wprowadzenie dodatkowych podklas. Dzięki uaktualnieniu struktury możliwe będzie dokładniejsze klasyfikowanie prowadzonej działalności. To zwiększy precyzyjność przeprowadzanych analiz statystycznych.
PKD 2025, oprócz wyżej wspomnianej statystyki i ewidencji, będzie stosowane również w urzędowych rejestrach, takich jak REGON, GUS, czy CEIDG. Przedsiębiorcy zyskują jednak czas na dostosowanie się do nowej klasyfikacji.
Ważne terminy dla przedsiębiorców
Do końca 2026 roku mogą oni korzystać z dotychczas obowiązującej klasyfikacji PKD 2007. Wyjątkiem jest sytuacja zgłoszenia zmiany rejestrowej w tym okresie. W takim wypadku aktualizacja wpisu w urzędowych rejestrach będzie oparta już o klasyfikację PKD 2025.
Dla przedsiębiorców, którzy do 2027 roku nie będą przeprowadzać wyżej wymienionych zmian, dostosowanie do nowej klasyfikacji nie będzie problematyczne. 1 stycznia 2027 roku ich działalność zostanie automatycznie przeklasyfikowana. Po tym terminie warto jednak sprawdzić właściwość nowego przyporządkowania. Nadanie automatyczne może nie być precyzyjne w przypadku podmiotów, które w PKD 2007 cechowały się mniej precyzyjną klasyfikacją niż w nowej systematyce.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)