Zakład Ubezpieczeń Społecznych troszczy się o bezpieczeństwo użytkowników Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS). W celu jego poprawy już w sierpniu bieżącego roku ma im zostać udostępniona nowa strona logowania do serwisu. Z komunikatu instytucji wynika, że hasło logowania będzie musiało się składać z co najmniej 12 znaków. Na szczęście to nie jedyna z „rewolucyjnych” zmian w systemie. Bo fakt, że długość hasła logowania to najmniej istotny problem w korzystaniu ze stworzonego 12 lat temu rozwiązania przyzna każdy, kto kiedykolwiek z niego korzystał.
Warto przeczytać: Kolejny krok w kierunku oskładkowania wszystkich umów cywilnoprawnych. Przygotowano projekt ustawy
eZUS zastąpi PUE ZUS
Znakiem rozpoznawczym wprowadzanych zmian ma być nowa nazwa portalu. Dotychczasowy PUE ZUS zostanie zastąpiony przez eZUS. Będzie to widoczne już na nowym ekranie logowania. Zgodnie z preferencją użytkownika logowanie trzeba będzie zatwierdzić wybraną metodą autoryzacji. Do wyboru będzie tu kod SMS lub dostarczony na adres mailowy. Po zalogowaniu udostępniona już wkrótce ma być funkcja wyboru konta. Można będzie skorzystać z konta indywidualnego, które zawierać będzie dane świadczeniobiorcy/ubezpieczonego i rolę ogólną.
Oprócz tego część funkcji dostępnych będzie na koncie płatnika, przeznaczonym dla przedsiębiorców. W określonych przypadkach przełączyć się będzie można również na konto, do którego użytkownik posiada dostęp jako pełnomocnik.
Na początek małe poprawki
Nie sposób zauważyć, że opisywane zmiany to przynajmniej na razie mało istotne z punktu widzenia funkcjonalności i komfortu użytkowania modyfikacje. ZUS informuje jednak, że to dopiero początek planowanych modernizacji. Zakład zapowiada, że jeszcze w 2024 roku wprowadzi zmiany w sposobie rejestracji konta na portalu i procesach związanych z przypomnieniem loginu i hasła. Ciężko również i tym zmianom przypisać miano rewolucyjnych.
ZUS informuje jednak, że trwają prace nad ulepszeniami profilu płatnika składek. Pozostaje więc czekać cierpliwie na ich efekty. Póki co aura niekorzystnego zderzenia zapowiedzi z rzeczywistością w przypadku tej instytucji z pewnością nie została odczarowana.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)