Jak skutecznie prowadzić kampanię w AdWords?

Funkcja Eksperymentu AdWords pozwala na testowanie alternatywnych ustawień kampanii w równolegle prowadzonych testach A/B (znajdziemy ją na karcie ustawień kampanii). Możemy porównywać, jak zachowywać się będzie kampania czy grupa reklam przy zastosowaniu innych stawek oferowanych za słowa kluczowe oraz jaką skuteczność mają różne kreacje reklamowe.

Kiedy prowadzimy eksperymenty, ważne jest, aby nie wyciągać przedwcześnie wniosków. O tym, że należy zachować umiar w analizach, pisaliśmy już wcześniej:

http://mambiznes.pl/artykuly/czytaj/id/5779/google_analitics_jak_czytac_dane_i_unikac_bledow.

Poniższy przykład pokaże, że nie należy wyciągać pochopnych wniosków z wyników eksperymentu.

W pierwszym dniu po rozpoczęciu testowania dwóch alternatywnych ustawień kampanii, zobaczyliśmy dosyć istotne różnice CPC i CTR. Co prawda danych było jeszcze niewiele, ale system pokazał już istotność statystyczną z poziomem ufności 95% dla różnic w CPC (liczba niebieskich strzałek przy wyniku wskazuje na poziom ufności). Widzimy też, że wersja kontrolna nie konwertuje:

Postanawiamy jednak poczekać, tym bardziej że system może raportować dane z pewnym opóźnieniem. Następnego dnia sytuacja wygląda jednak dosyć podobnie. System już nie pokazuje, aby wynik miał istotność statystyczną, choć próba jest już 2 razy większa i wciąż widzimy sporą rozbieżność w CPC i konwersjach (jedna/kliknięcie oraz wiele/kliknięcie):

Kolejna obserwacja: System stwierdza, że obserwowana różnica w CPC ma 99% poziom ufności, czyli że prawdopodobnie możemy kupować ruch taniej w ustawieniach eksperymentalnych, przy wyższym CTR. System pokazuje także 99,9% istotność statystyczną różnic w konwersjach wiele/kliknięcie, których w eksperymencie jest ponad dwa razy więcej:

Mimo to postanawiamy jeszcze poczekać. Kolejny dzień pokazuje w zasadzie to samo, choć system uznał, że różnica w CPC ma istotność statystyczną z jedynie 95% poziomem ufności. Jednak – jak wskazuje system – na 99,9% różnice w konwersjach wiele/kliknięcie nie są dziełem przypadku i w eksperymencie jest ich wciąż ponad dwa razy więcej:

W kolejnym dniu różnica w CPC gwałtownie zmalała i system wycofał się z twierdzenia, że ma ona istotność statystyczną. Poziom ufności dla różnic w konwersji zmalał również do „jedynie” 99%:

Dzień później wartości CPC w próbie kontrolnej i eksperymencie się zrównały, a poziom ufności dla różnic w konwersjach zmniejszył się do 95%:

Kolejny dzień przyniósł znaczy wzrost konwersji w wersji eksperymentalnej. System przywrócił tej, prawie dwukrotnej różnicy, istotność statystyczną z poziomem ufności 99,9%:

Po kilku dniach przewaga się zmniejszyła, ale wciąż widoczna jest istotna różnica w liczbie konwersji (system wskazuje na istotność statystyczną z 99% poziomem ufności):

Kampania trwa. Różnice między próbą kontrolną i eksperymentem zmniejszyły się. Liczba konwersji (wiele/kliknięcie) w eksperymencie jest o ok. 18% większa, ale system wskazuje, że nie ma ona istotności statystycznej:

Następnego dnia różnica w konwersjach wiele/kliknięcie znów się powiększa i ponownie pojawiła się istotność statystyczna na poziomie 95%:

Na tym skończyliśmy eksperyment. Rzecz jednak w tym, że wersja kontrolna i eksperymentalna nie różniły się niczym. Kampania została po prostu podzielona na dwie równe części i różnice w ich skuteczności były w 100% dziełem przypadku.

System AdWords jest systemem niezwykle dynamicznym, w którym na wynik wpływa bardzo duża liczba zmiennych losowych (wysoka liczba stopni swobody). Dotyczy to w szczególności konwersji (znacznie mniej w przypadku danych dotyczących wyświetleń, kliknięć, pozycji i CTR). Wydaje się też, że narzędzie systemowe przeszacowuje istotność statystyczną uzyskiwanych wyników. Dlatego wyniki eksperymentu należy zawsze analizować w oparciu o odpowiednią próbkę danych, nawet jeśli system pokazuje, że obserwowane różnice mają istotność statystyczną.

Jeżeli nawet system AdWords nie pokazuje istotności statystycznej, wyciąganie wniosków na podstawie wyników takiego eksperymentu byłoby podążaniem za chaosem. Często warto zastanowić się nad przyczynami, dla których określona wersja kampanii miałaby mieć lepszą skuteczność i jeśli nie znajdujemy takich powodów – poczekać jeszcze jakiś czas z podjęciem decyzji.

Witold Włodarczyk

Komentarze

Vasco

6 marca 2014 Odpowiedz

Jak nie umiecie dobrze zaplanować i przeprowadzić eksperymentu to nic dziwnego, że wam takie bzdury wychodzą. Zrobiłem eksperyment bez sensu i dostałem wyniki bez sensu – gratuluje koncepcji 🙂

Witold Wrodarczyk - Adequate

6 marca 2014 Odpowiedz

Drogi Vasco, chętnie odpowiedziałbym na Twój komentarz, niemniej brak w nim konkretów, co konkretnie jest bez sensu. Rzecz w tym, że na eksperymenty testujące faktyczne zmiany parametrów kampanii nakładają się podobne przypadkowe fluktuacje, które powodują, że „wyniki” eksperymentu mogą niczego nie dowodzić, a narzędzie Google AdWords wskazujące istotność statystyczną jest bardzo zawodne. Zapraszam do interaktywnej dyskusji na http://www.adequate.pl/interact/optymalizator-konwersji-ostroznie

qwerty

7 marca 2014 Odpowiedz

Mozna spytac jaki test byl uzyty i co dokladnie bylo porownywane (srednie, mediany, etc.)?
Jaka jest wg. Pana minimalna wielkosc proby by test posiadal rozsadna moc?

Witold Wrodarczyk - Adequate

7 marca 2014 Odpowiedz

Niestety nie wiem, jakiej metodologii używa Google AdWords do oceny istotności statystycznej wyników eksperymentu AdWords. Porównywać można wszystkie parametry, natomiast w szczególności obserwowane były te zaznaczone czerwonymi prostokątami powyżej – średnie CPC i konwersje.

Witold Wrodarczyk - Adequate

7 marca 2014 Odpowiedz

Wielkość próby musi być tym większa, im większą zmiennością cechuje się badany parametr. Tak więc musimy więc mierzyć nie tylko różnice parametrów, ale również ich zmienność. W praktyce jest to trudne.

Jednym ze sposobów jest podzielenie eksperymentu na mniejsze części i sprawdzenie, czy zaobserwowana prawidłowość sprawdza się również w tych mniejszych częściach. Na przykład, prowadzony przez 1 miesiąc eksperyment wykazał, że kampania A ma istotnie wyższy współczynnik konwersji niż B. Jeśli zależność taka miała miejsce zarówno w pierwszych dwóch tygodniach jak i w kolejnym okresie dwutygodniowym, to jest znacznie większe prawdopodobieństwo, że obserwowana różnica nie jest dziełem przypadku. Możemy również porównać łączne wyniki z tygodni 1 i 4 oraz z tygodni 2 i 3. Metoda ta co prawna nie jest prawidłowa z punktu widzenia statystyki matematycznej, ale jest stosunkowo prosta do zastosowania w praktyce i oddaje istotę potrzeby mierzenia istotności statystycznej: chodzi o to, aby zaobserwowana prawidłowość dawała szansę być obserwowana również w przyszłości.

qwerty

7 marca 2014 Odpowiedz

Dziekuje za odpowiedz. Tak sie tylko glosno zastanawialem, czy jest to zwykly test t, w oparciu o centralne twierdzenie graniczne, czy cos innego. Pozdrawiam

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*