Kto pierwszy, ten lepszy, czyli fenomen wydarzeń startupowych

„Startup” to słowo, które z zaskakującą łatwością weszło do powszechnego użytku. Obecnie jest odmieniane przez wszystkie przypadki i trudno jest znaleźć osobę, której ta idea jest zupełnie obca. Większość młodych ludzi, którym w przyszłości marzy się własna, dobrze prosperująca firma, zaczyna właśnie od startupu zakładanego wraz z grupą znajomych. Od czego zacząć, jeśli nawet pomimo posiadania pomysłu na biznes wprowadzenie go w życie jawi się jako nie do końca jasna procedura? Jak zainteresować innych do skorzystania z usług nowo powstałego przedsiębiorstwa lub, co więcej, zainwestowania pieniędzy w rozwój firmy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań młodzi przedsiębiorcy mogą znaleźć, uczestnicząc w coraz bardziej popularnych wydarzeniach startupowych.

Spotkanie od kuchni

Przyglądając się bliżej całej inicjatywie, na myśl przychodzą dwa pytania: kto organizuje takie wydarzenie i jaki ma w tym cel? Szukając odpowiedzi na pierwsze z nich, można z łatwością natknąć się na przedsiębiorstwa, których głównym profilem działalności jest organizacja warsztatów i spotkań. Są one zarówno inspiracją do założenia własnego biznesu, jak i praktycznym przewodnikiem ułatwiającym realizację swojego pomysłu i przekształcenie go w prężnie działającą firmę. Ale co w takim razie z rentownością przedsiębiorstwa, które organizuje spotkania startupowe? W zdecydowanej większości są one darmowymi wydarzeniami, a prelegenci to niejednokrotnie znane postacie ze świata finansów, marketingu czy IT. Tak naprawdę tego rodzaju imprezy są przede wszystkim efektywną metodą promocji, która oprócz przyciągnięcia uwagi młodych przedsiębiorców faktycznie stanowi dla nich wartość dodaną. Zainspirowani usłyszaną historią mogą zainteresować się pozostałą ofertą firmy, która jest organizatorem. I tu najczęściej wachlarz usług jest bardzo szeroki: od płatnych warsztatów, przez indywidualne konsultacje, aż po kilkudniowe wyjazdy łączące w sobie zajęcia praktyczne z sesjami networkingowymi.

Od pomysłu do realizacji

Jakie zalety ma wydarzenie startupowe z punktu widzenia początkujących przedsiębiorców lub osób, które dopiero myślą o rozkręceniu własnego biznesu? Lista korzyści zdaje się być nieograniczona:
• Inspiracja – dla tych, którzy wciąż poszukują pomysłu, może stać się podstawą planu, którego efektem będzie w przyszłości własna firma;

• Ocena ryzyka – dzięki spotkaniu z ekspertami w tej dziedzinie lub z osobami, które odniosły spektakularny sukces, zaczynając od zera, początkujący przedsiębiorcy mogą oszacować szanse planowanej przez siebie inwestycji. Coraz większą popularność zyskują spotkania, których elementem lub nawet główną atrakcją są warsztaty oparte o metodologię Lean Startup. Polegają one na weryfikacji przez specjalistów zgłoszonych przedsiębiorstw w oparciu o takie kryteria jak szanse na przetrwanie czy skuteczność. Analizowane są poszczególne segmenty działalności każdej firmy: czy proponowane rozwiązanie jest faktycznie potrzebne klientom i znajdzie się na nie popyt. Poszukuje się także odpowiedzi na pytanie, jaka strategia cenowa powinna zostać wybrana, aby klient mógł sobie na nie pozwolić, a jednocześnie nasz biznes pozostawał opłacalny.

• Przepis na firmę – narzekać również nie mogą ci, którzy poczynili już pewne kroki w stronę prowadzenia własnej firmy albo mają na nią dobry pomysł, który trzeba już tylko w odpowiedni sposób zrealizować. Spotkania startupowe dostarczą wiedzy na temat każdego z aspektów prowadzenia własnego biznesu: od pozyskiwania źródeł finansowania, przez zdobywanie potencjalnych klientów za pomocą LinkedIn, a na optymalizacji kosztów kończąc.

Fabryka pomysłów

Jeszcze do niedawna przedsiębiorczość była utożsamiana z pewnego rodzaju kreatywnością i innowacyjnością. W dzisiejszych czasach organizatorzy wydarzeń startupowych robią ukłon także w stronę tych, którzy chcieliby otworzyć coś swojego, jednak stoją przed fundamentalnym problemem: czym miałaby się zajmować ta firma? Część imprez jest nakierowana wyłącznie na inspirowanie uczestników i podsuwanie im możliwych kierunków rozwoju własnego przedsiębiorstwa. Niejednokrotnie są to całe serie tego typu spotkań. W trakcie pierwszych warsztatów uczestnicy próbują stworzyć wizję, co mógłby zaoferować ich startup. Podczas następnych przechodzą przez kolejne, wcześniej wspomniane etapy prowadzenia własnego biznesu. Dzięki jednemu cyklowi, który łączy w sobie zarówno opracowanie koncepcji, jak i jej wdrożenie, młodzi przedsiębiorcy mogą konsultować swoje pomysły i spostrzeżenia ze stałym gronem trenerów.

Networking przede wszystkim

Stałym elementem wydarzeń startupowych stają się również sesje networkingowe. Nie powinno to nikogo dziwić, biorąc pod uwagę ich rosnącą popularność. Powoli zaczynają być obowiązkowym punktem programu wszelkiego rodzaju konferencji, a coraz częściej stanowią również samodzielne wydarzenia. Krótkie, nieformalne sesje odbywające się w trakcie przerw między warsztatami czy przemowami kolejnych prelegentów mogą być doskonałą okazją do nawiązania obiecujących kontaktów biznesowych. Dotyczy to zarówno zaproszonych gości, będących doświadczonymi biznesmenami, którzy opowiadają o początkach swoich firm, jak i młodych startupowców. W końcu nigdy nie wiadomo, która firma za 10 lat stanie się nowym gigantem na rynku.

Na spotkanie przez Internet

Organizatorzy warsztatów wychodzą naprzeciw wszystkim tym oczekiwaniom i prześcigają się w oferowaniu przygotowywanych przez siebie spotkań. Jak jednak znaleźć te najbardziej interesujące i warte uwagi? Najłatwiejszą opcją jest skorzystanie z pomocy platform internetowych, które są swego rodzaju bazą gromadzącą informacje o wydarzeniach branżowych na terenie całego kraju czy Europy. Po wybraniu odpowiedniego tagu dotyczącego startupów platforma prezentuje gotową listę wydarzeń odbywających się w najbliższym czasie. I to w zdecydowanej większości bezpłatnych. Najczęściej jedynym ograniczeniem jest liczba miejsc, dominuje więc zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Biorąc pod uwagę, jak szybko powstają nowe startupy, hasło to idealnie oddaje specyfikę tego innowacyjnego rynku.

Wszystko na tacy

Okazuje się więc, że wydarzenia startupowe to inicjatywa kierowana nie tylko do osób, które mają już jasną wizję tego, jak miałaby wyglądać ich firma i potrzebują jedynie kilku drobnych rad. To propozycja również dla wszystkich tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w prowadzeniu startupu, jednak nie wiedzą od czego zacząć lub brak im pomysłu, czym mogliby się wyróżnić. W trakcie spotkań osoba, która nie miała wcześniej żadnej styczności z biznesem, może zyskać gotowy przepis na to, jak osiągnąć sukces. Jeśli komuś to nie wystarcza, dodatkowym atutem jest możliwość poznania ludzi prowadzących własną działalność gospodarczą oraz wiele osób z głowami pełnymi pomysłów. A to wszystko dzięki imprezom startupowym, na które zapisać może się każdy. Wniosek? Od sukcesu niejednokrotnie dzieli nas kilka kliknięć w Internecie i zainwestowanie odrobiny czasu.

Joanna Nowak,

Project Manager w firmie doradczej ConQuest Consulting

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*